Chronológia najvýznamnejších športových udalostí 2005

JANUÁR
5. MS v hokeji hráčov do 20 rokov v Grand Forks vyhrala domáca Kanada.
6. Fín Janne Ahonen vyhral 53. ročník Turné štyroch mostíkov.
8. Tenisti SR (Daniela Hantuchová, Dominik Hrbatý) vyhrali Hopmanov pohár miešaných tímov.
9. Hokejisti Zvolena vyhrali 8. ročník Kontinentálneho pohára.
16. Víťazom hokejového turnaja Super Six v Petrohrade sa stal ruský Avangard Omsk.
16. Francúz Cyril Despres na motocykli KTM sa stal po prvý raz víťazom 27. Rely Dakar, v kategórii automobilov vyhral jeho krajan Stéphane Peterhansel na Mitsubishi.
29. Na ME v krasokorčuľovaní v Turíne bolo najúspešnejšou krajinou Rusko (4-1-1), keď o všetky tituly sa podelili Irina Slucká, Jevgenij Pľuščenko, Tatiana Navková-Roman Kostomarov (tance) a Tatiana Totmjaninová-Maxim Marinin (športové dvojice).
30. Na 55. MS v cyklokrose v nemeckom St. Wendeli získali tituly Zdeněk Štýbar (muži do 23 rokov), Hanka Kupfernagelová (Nem.), Talian David Malacarne (juniori) a Belgičan Sven Nijs (muži elite).
30. Grandslamový tenisový turnaj v Melbourne vyhrali Rus Marat Safin, Američanka Serena Williamsová, Wayne Black-Kevin Ullyett (Zimb.), Scott Draper-Samantha Stosurová z Austrálie a Svetlana Kuznecovová-Alicia Moliková (Rus./Aust.).

FEBRUÁR
6. Američan Shani Davis sa stal v Moskve prvým rýchlokorčuliarom tmavej pleti, ktorý získal titul majstra sveta vo viacboji. V súťaži žien už svoj tretí titul získala Nemka Anni Freisingerová.
6. Hádzanári Španielska sa stali v tuniskom Radése majstrami sveta.
20. Na ME biatlonistov v Novosibirsku získali domáci Rusi 24 medailí (9-4-11). Slovák Pavol Hurajt obsadil 2. miesto v súťaži mužov na 20 km.
27. Na MS v klasickom lyžovaní v Obersdorfe bolo najúspešnejšou krajinou Nórsko. Slovák Martin Bajčičák obsadil 4. miesto v skiatlone.

MAREC
6. Na ME strelcov v Tallinne (vzduchové zbrane) bola najúspešnejšia reprezentácia Ruska so ziskom 26 medailí (12-8-6). Slovák Zoltán Baláž vyhral súťaž v streľbe zo vzduchovky 60 výstrelov a spolu s Jozefom Göncim a Petrom Buberníkom obsadili 3. miesto v súťaži družstiev. Jozef Gönci bol tretí v disciplíne vzduchová puška 60 výstrelov.
6. Na halových ME v atletike v Madride v medailovom hodnotení krajín zvíťazilo Rusko s 9 zlatými.
13. Veľké glóbusy v alpskom lyžovaní získali Američan Bode Miller a Švédka Anja Pärsonová. Slovenka Veronika Zuzulová obsadila v celkovom poradí slalomu historické 9. miesto.
13. Na MS v biatlone v Hochfilzene bolo najúspešnejšou krajinou Nórsko (5-0-1). Štafeta žien SR v zostave Anna Murínová, Martina Halinárová, Marcela Paukovčeková a Soňa Mihoková obsadila 6. miesto.
20. Víťazom SP v skokoch na lyžiach sa stal Fín Jane Ahonen.
20. Víťazmi SP v behu na lyžiach sa stali Nemec Axel Teichmann a Nórka Marit Björgenová.
20. Víťazmi SP v biatlone sa stali Nór Ole Einar Björndalen a Francúzka Sandrine Baillyová.

APRÍL
24. Basketbalistky VBM-SGAU Samara sa stali víťazkami Final Four Euroligy.
28. Vo Final Four euroligy mužov v Istanbule triumf Dinama Petrohrad.

MÁJ
15. Na MS v hokeji vo Viedni triumfovalo Česko. Slovensko obsadilo 5. miesto.
18. Vo finále Pohára UEFA vo futbale v Lisabone triumf CSKA Moskva nad domácim Sportingom (3:1).
25. Víťazom futbalovej Ligy majstrov v Istanbule sa stal anglický FC Liverpool po finálovom triumfe nad AC Milan až na strely zo značky pokutového kopu v pomere 3:2, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení sa zápas skončil 3:3.
29. Víťazom cyklistických pretekov Giro d’Italia sa stal po druhý raz vo svojej kariére 32-ročný domáci jazdec z tímu Discovery Channel Paolo Savoldeli.

JÚN
5. Víťazmi grandslamového tenisového turnaja Roland Garros v Paríži Španiel Rafael Nadal, Belgičanka Justine Heninová-Hardennová, Virginia Ruanová-Pascualová, Paola Suazerová (Šp./Arg.), švédsko-bieloruská dvojica Jonas Björkman, Max Mirnyj a slovensko-francúzska dvojica Daniela Hantuchová, Fabrice Santoro.
29. Víťazom futbalového Pohára konfederácií FIFA sa vo Frankfurte stala Brazília, ktorá v juhoamerickom finále zdolala Argentínu 4:1.

JÚL
3. Víťazmi grandslamového tenisového turnaja vo Wimbledone boli Američan Andy Roddick a jeho krajanka Venus Williamsová, Stephen Huss - Wesley Moodie (Austr.), Cara Blacková - Liezel Huberová (Zimb./JAR) a Mahesh Bhupáthi, Mary Pierceová (India/Fr.)
8. Na 117. zasadnutí MOV v Singapure sa dejiskom OH 2012 stal Londýn.
10. Víťazom Svetovej ligy volejbalistov Brazília.
14. Na ME strelcov (guľa a broky) v Belehrade dominacia Ruska, ktorého strelci získali 47 medailí (25-9-13). Slovák Jozef Gönci bol druhý v disciplíne ľubovoľná malokalibrovka 3x40 výstrelov a družstvo Slovenska (Zoltán Baláž, Jozef Gönci, Peter Buberník) získalo striebro v disciplíne ľubovoľná malokalibrovka 3x40 výstrelov.
24. Na cyklistických pretekov Tour de France už siedmy triumf fenomenálneho Američana Lanca Armstronga.
24. Víťazom Európskej ligy volejbalistov Rusko.
31. Na ME v rýchlostnej kanoistike v Poznani najúspešnejšie Nemecko (10-5-7). Slovenský štvorkajak (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Róbert Erban) vyhral súťaž K4 na 1 000 m, štvorkajak SR (Michal Riszdorfer, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer a Róbert Erban) obsadil 2. miesto v súťaži K4 na 500 m.

AUGUST
14. Najúspešnejšou výpravou na 10. MS v atletike sa v Helsinkách stali reprezentanti USA (14-8-3).

SEPTEMBER
4. Na atletickom seriáli Zlatá liga 2005, mítingu ISTAF v Berlíne, získala ruská trojskokanka Tatiana Lebedevová ako jediná jackpot v hodnote 1 000 000 USD. Vyhrala na všetkých podujatiach Zlatej ligy (Paríž, Rím, Oslo, Zürich, Brusel, Berlín).
11. Na tenisových majstrovstvách USA v New Yorku sa víťazmi stali Švajčiar Roger Federer, Belgičanka Kim Clijstersová, Lisa Raymondová - Samantha Stosurová (USA/Astr.), Američania Mike a Bob Bryantovci a Daniela Hantuchová, Mahesh Bhupáthi (SR/India).
11. Trojnásobní majstri sveta, volejbalisti Talianska, získali v Ríme na ME zlaté medaily.
11. Basketbalistky ČR sa v tureckej Ankare stali majsterkami Európy.
18. Tenistky Ruska v Paríži obhájili svoje prvenstvo v Pohári federácie.
18. V jubilejnom 80. ročníku medzinárodnej motocyklovej Šesťdňovej súťaži v Považskej Bystrici dvojnásobný triumf jazdcov Talianska, ktorí vyhrali Svetovú trofej i súťaž juniorov. Enduro tím Slovenska obsadil 6. miesto vo Svetovej trofeji.
24. Na ME vo volejbale žien druhý triumf Poľska.
25. Vo finále ME v basketbale mužov v Belehrade triumf Grécka.
25. Majstrami sveta v cestnej cyklistike v Madride Tom Boonen (Belg./muži-elite), Michael Rogers (Austr./muži), Dimitro Grabovskij (Ukr./muži 23), Michail Ignatiev (Rus./časovka mži 23), Nemka Regina Schleicherová (ženy), Karin Thürigová (Švajč./časovka ženy).

OKTÓBER
3. V celkovom medailovom súčte na MS vo vodnom slalome a austrálskom Penrithe bolo najlepšie Nemecko a Francúzsko (2-2-1) pred Slovenskom (1-1-2). Titul majsterky sveta v disciplíne K1 žien vybojovala Elena Kaliská, striebornú medailu získali Milan Kubáň a Marián Olejník v súťaži C2 a o dve bronzové medaily sa zaslúžili Peter Cibák v súťaži K1 muži a Michal Martikán v disciplíne C1.
9. Prekvapujúcim víťazom 115. Veľkej Pardubickej steeple-chase cross-country sa stal 11-ročný valach MASKUL (džokej Dirk Fuhrmann, Stáj Nýznerov).
16. Historicky prvý titul majstra sveta F1 získal v Šanghaji Španiel Fernando Alonso na Renaulte a najväčšou mierou sa zaslúžil aj o premiérový titul v Pohári konštruktérov.

NOVEMBER
13. Víťazom seriálu MS v pretekoch automobilov rely sa stal Francúz Sébastien Loeb na Citro¨ene a automobil tejto značky sa stal aj víťazom súťaže tímov.
20. Argentínsky tenista David Nalbandian sa stal prekvapujúco víťazom Turnaja majstrov v Šanghaji.
20. Volejbalistky Brazílie prvý raz víťazkami SP v Nagoji.
27. Volejbalisti Brazílie po roku 1997 druhý raz víťazmi Svetového pohára.

DECEMBER
2. Analýza B-vzorky cyklistického pretekára Roberta Herasa potvrdila, že tridsaťjedenročný Španiel užil na tohtoročnej Vuelte zakázanú podpornú látku EPO. Španiel tak prišiel o svoj štvrtý titul na Vuelte a víťazstvo prepísali Rusovi Denisovi Menčovovi.
4. Dvanástym víťazom Davisovho pohára tenistov sa v Bratislave stalo Chorvátsko.
9. V Lipsku vyžrebovali MS vo futbale 2006 v Nemecku. Päťnásobní majstri sveta Brazílčania v F-skupine s Chorvátskom, Austráliou a Japonskom. Otváracím súbojom šampionátu zápas Nemecko - Kostarika.
11. Na 9. ME v plávaní v krátkom bazéne v Terste najviac medailí získalo Nemecko 15
(5-4-6). Slovenka Martina Moravcová vyhrala disciplínu 100 m motýlik.