Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2007

Chybné predstavy o demokracii vedú k jej obmedzeniu



Chybné predstavy o demokracii vedú podľa Inštitútu pre verejnú politiku (PPI) paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k obmedzeniu samotnej demokracie. Vzhľadom na to, že sa v poslednom čase ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) - Chybné predstavy o demokracii vedú podľa Inštitútu pre verejnú politiku (PPI) paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k obmedzeniu samotnej demokracie. Vzhľadom na to, že sa v poslednom čase podľa PPI stávame svedkami čoraz silnejšieho tlaku na ohrozovanie základných princípov demokracie zo strany súčasnej vládnej koalície, nevyhnutná je užšia spolupráca tretieho sektora, médií a opozície pri poukazovaní na možné následky prijímaných zákonov, ktoré v konečnom dôsledku prodemokratické princípy ohrozujú. Na dnešnom stretnutí s novinármi to povedal spoluzakladateľ PPI Martin Kamenský.

Obmedzenia demokracie vidí PPI podľa Kamenského v programovo zužovanom priestore pre individuálne slobody v prospech silnejúceho štátu. "Socialistická demokracia, ku ktorej dnešná vláda Slovensko smeruje, tu už v rokoch 1945 – 1947 bola. Vtedajšia tzv. ľudová demokracia bola predstupeň ku komunistickej totalite," povedal Kamenský. Za najzávažnejšie ohrozenia demokracie Kamenský označil vzťah vládnej koalície k médiám, iniciatívu podpredsedníčky parlamentu Anny Belousovovej smerujúcu k zavedeniu imperatívneho mandátu, nový pojem práva na bezplatné uverejnenie odpovede v návrhu tlačového zákona, netransparentný spôsob prijímania zákonov v parlamente a ich následnú pochybnú kvalitu.

Za jedno z najväčších rizík vo vzťahu k demokratickým princípom považuje PPI posilňovanie policajno-bezpečnostných zložiek a prijímanie zákonov, ktoré vytvárajú priestor na ich zneužívanie a obmedzovanie osobnej slobody. Na základe prijatého zákona o zhromažďovaní získa polícia podľa PPI absolútny prehľad o účastníkoch demonštrácií, aj pokojných, keďže nemôžu byť pri zásahu polície maskovaní, spravodajský zákon rozširuje právomoci SIS a vojenských tajných služieb, pripravovaný zákon vlády o elektronických komunikáciách má umožniť bezpečnostným zložkám sledovanie telefonických hovorov, lokalizáciu majiteľa mobilu a elektronickej pošty bez súhlasu sudcu.

Neštandardne podľa PPI pôsobí aj správanie premiéra Roberta Fica, pričom ako príklad Kamenský uviedol vstup premiéra spolu s podpredsedom vlády a ministrom vnútra do kauzy Malinová, či zverejnenie informácií dôverného charakteru o výške príjmov manažérov DSS.

Súčasná vládna koalícia sa tiež podľa PPI v rozpore s demokratickými princípmi stavia aj k myšlienkam slobodného trhu a podpory podnikateľského prostredia. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina poukázal na neriešenie problémov podnikateľského prostredia a jeho zhoršovanie. "Riešenia sú nekoncepčné, uprednostňujú sa krátkodobé efekty pred dlhodobou stabilitou," povedal Kičina. Za príčiny zhoršenia podnikateľského prostredia, ktoré dokumentoval poklesom indexu, označil Kičina zmeny v daňovom systéme, v Zákonníku práce a diskusiu o zmenách v sociálnom systéme. Kičina upozornil, že Slovensko je v prostredí súťaže a ak nebude zvyšovať kvalitu podnikateľského prostredia, investori budú zvažovať presun aktivít inam. "Efekt reforiem majú občania i vláda," povedal Kičina s tým, že rentabilita podnikov PAS je v porovnaní s obdobím pred reformami štvornásobná. V sociálnom systéme vláda hľadá peniaze najmä u tých, ktorí už teraz platia najviac. "Vláda si neuvedomuje riziko, že si títo ľudia nájdu únikovú cestu a obráti sa to proti vláde i Sociálnej poisťovni," dodal Kičina.

"Mnohí cítia, že na Slovensku sa niečo deje," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Podľa neho sme svedkami umenšovania demokracie a presadzovania sa vlády jednej strany. Poukázal na príklady z parlamentu, kde podľa neho prichádza ku krádežiam opozičných návrhov koaličnými poslancami. Spomenul prípad disciplinárneho konania proti poslancom SDKÚ-DS za výroky v pléne. "Každá kritika zo strany opozície je zo strany vlády reflektovaná nie vecne, ale hľadaním paralel z obdobia predchádzajúcej vlády," povedal Dzurinda, podľa ktorého má vládna koalícia snahu vytvárať umelé deliace línie v duchu hesla "rozdeľuj a panuj". Väčšina ľudí podľa Dzurindu nereflektuje nebezpečné tendencie, lebo má pocit, že vstupom Slovenska do Európskej únie "máme vystarané."

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trnka zriadil vyšetrovací tím pre kauzu Hedviga Malinová (13. 9. 2007)
 Kľúčové dôkazy polície proti Hedvige Malinovej sú rozporuplné (29. 8. 2007)
 Svedok tvrdí, že vie, kto zaútočil na Hedvigu Malinovú (19. 6. 2007)
 Mladík si už nie je istý, či vie, kto zaútočil na Hedvigu (19. 6. 2007)
 Hedviga Malinová nevyužila všetky právne prostriedky ochrany (5. 6. 2007)
 Hedvigu by podľa Lipšica mali stíhať za krivú výpoveď (17. 9. 2006)
 Hedviga Malinová zatiaľ sťažnosť prokurátorovi nepodala (14. 9. 2006)
 Hedviga Malinová trvá na tom, že ju napadli dvaja mladí muži (13. 9. 2006)



nasledujúci článok >>
Podľa PAS rieši vláda problémy neudržateľným spôsobom
<< predchádzajúci článok
Taliban prepustí juhokórejských rukojemníkov