Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2017

Čína sa pripravuje na prípadné protekcionistické opatrenia USAČínska vláda hľadá radu u domácich think-tankov a poradcov, ako by mala reagovať na prípadné obchodné pokuty, ktoré avizoval americký prezident Donald Trump. Peking sa tak ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Peking 20. marca (TASR) - Čínska vláda hľadá radu u domácich think-tankov a poradcov, ako by mala reagovať na prípadné obchodné pokuty, ktoré avizoval americký prezident Donald Trump. Peking sa tak pripravuje na najhoršie, aj keď stále dúfa, že problémy sa dajú vyriešiť pri rokovacom stole.


Poradcovia predpokladajú, že Trumpova administratíva zrejme zvýši clá na výrobky, pri ktorých má Čína v obchode s USA veľké prebytky, ako je napríklad oceľ alebo nábytok, a tiež pre štátne čínske firmy.

Čína môže odpovedať tým, že si nájde iných dodávateľov poľnohospodárskych produktov, strojov a priemyselných tovarov a obmedzí export spotrebiteľských produktov, ako sú mobilné telefóny alebo notebooky. Ďalšou možnosťou je zavedenie dane a ďalších reštrikcií pre veľké americké firmy operujúce v Číne, alebo obmedzenie ich prístupu k rýchlo rastúcemu sektoru služieb.

Trump počas svojej predvolebnej kampane slovne často útočil na Čínu a experti rovnako ako politici počítajú s nevyhnutnými spormi pre vysoký prebytok Číny v obchode s USA. Podľa niektorých obchodníkov je stále možnosť vyriešiť problémy spoluprácou a rokovaniami namiesto odvetných opatrení. Čína však chce mať pripravený plán, keby prišlo k najhoršiemu.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang minulý týždeň uviedol, že Peking nechce obchodnú vojnu s USA a vyzval obe strany na rokovania. Aj americký minister financií Steven Mnuchin minulý týždeň vyhlásil, že Trumpova administratíva nechce obchodné vojny, ale prehodnotenie niektorých obchodných vzťahov, aby boli férovejšie pre amerických pracovníkov.

Niektoré zdroje uviedli, že Čína je ochotná ako gesto dobrej vôle zvýšiť dovoz niektorých tovarov z USA rovnako ako zvýšiť investície v USA, aby pomohla vytvoriť pracovné miesta. Peking však nebude akceptovať žiadne jednostranné akcie USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do súťaže o sídlo agentúry EMA sa už hlási aj Belgicko
<< predchádzajúci článok
NDS: Na úseku D1 s tunelom Višňové prebiehajú práce podľa harmonogramu

Čína sa pripravuje na prípadné protekcionistické opatrenia USA - diskusné fórum čitateľov