Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2015

Čína si pripomína porážku Japonska v druhej svetovej vojne



Ruský prezident Vladimir Putin (v strede) a jeho čínsky partner Si Ťin-pching pred vojenskou prehliadkou počas osláv 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Pekingu 3. septembra 2015.



Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin (v strede) a jeho čínsky partner Si Ťin-pching pred vojenskou prehliadkou počas osláv 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Pekingu 3. septembra 2015. Foto: TASR/AP
Peking 3. septembra (TASR) - V čínskej metropole Peking sa dnes začala obrovská vojenská prehliadka pri príležitosti porážky Japonska v druhej svetovej vojne. Prehliadka len zdôraznila odhodlanie prezidenta Si Ťin-pchinga urobiť z Číny poprednú veľmoc Ázie.


Veľkolepú scénu v Pekingu tvorilo vyše 12.000 vojakov, 500 kusov bojovej techniky a 200 lietadiel rôzneho typu. Reprezentovali tú najšpičkovejšiu technológiu čínskej armády, ako uviedli jej predstavitelia.

Prezident Si Ťin-pching otvoril prehliadku prejavom pri legendárnej Bráne nebeského pokoja v srdci Pekingu. Obklopovali ho čínski a zahraniční lídri, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje a generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

"Vojnová skúsenosť spôsobuje, že ľudia si ešte viac vážia mier," povedal podľa tlačovej agentúry AP prezident Si Ťin-pching. "Bez ohľadu na vývoj udalostí, Čína sa nikdy nebude snažiť o nadvládu, Čína sa nikdy nebude snažiť rozpínať a nikdy nebude druhým spôsobovať tragédie, aké si v minulosti sama vytrpela," dodal.

Prezident sa takisto zaviazal, že počet vojakov Ľudovej oslobodzovacej armády zníži o 300.000. Čínska armáda je najväčšia na svete a v súčasnosti má 2,3 milióna vojakov.

Si Ťin-pching sa previezol okolo zhromaždených vojakov v limuzíne čínskej výroby s názvom Červená vlajka, pričom stál v jej strešnom okne, pred sebou mal štyri namontované mikrofóny a každú chvíľu volal: "Zdar, súdruhovia!"

Vojenská prehliadka je súčasťou spomienkových osláv, ktoré majú podporiť úlohu čínskej komunistickej strany ako hlavnej sily pri porážke Japonska pred 70 rokmi a zdôrazniť jej obraz záchrankyne národa. Historici však vyhlasujú, že najväčšie zásluhy v bojoch mali konkurenční nacionalisti. Slávnostné udalosti takisto zľahčujú a podceňujú rolu Spojených štátov, Británie či ďalších účastníkov.

Väčšina popredných demokracií neposlala na čínske oslavy svojich vysokých predstaviteľov, čo odráža obavy z protijaponského podtextu tejto prehliadky a z agresívnych krokov Číny pri presadzovaní svojich územných nárokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozor na lacné autá, môže ísť o zatopené vraky zo zahraničia
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy klesli po nečakane prudkom zvýšení jej zásob v USA