Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2012

Čína si pripomína výročie masakry, zatkli stovky aktivistovČínske úrady zadržali v pondelok v Pekingu stovky ľudí, ktorí si pripomínali 23. výročie krvavého zásahu proti demonštrantom na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an men). Podľa ...Zdieľať
cina PEKING 4. júna (WEBNOVINY) - Čínske úrady zadržali v pondelok v Pekingu stovky ľudí, ktorí si pripomínali 23. výročie krvavého zásahu proti demonštrantom na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an men).


Podľa ľudskoprávnych aktivistov policajti zadržali a predviedli 600 až tisíc ľudí, ktorých zaregistrovali a potom poslali do miest, kde bývajú. Úrady tak dávajú jasne najavo, že chcú zabrániť demonštráciám pri príležitosti výročia.

Čína tiež zvýšila cenzúru médií a internetu a niektoré výrazy súvisiace s výročím sa napríklad nedajú vôbec vyhľadať. Peking totiž považuje každoročné demonštrácie 4. júna za "kontrarevolučný protest" a blokuje akékoľvek zmienky o tejto udalosti. Každý rok pred výročím úrady zadržia najznámejších disidentov alebo na ich uvalia domáce väzenie. Napriek tomu sa v Číne konalo cez víkend viacero menších spomienkových akcií.

Obrazom: Čína si pripomína 23. výročie masakry v PekinguMasakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, počas ktorých málokto tušil, že režim voči demonštrantom zasiahne tak tvrdo.

Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj viac ako 20 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými a násilnými metódami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na hraniciach s Poľskom sú opäť policajti, dôvodom je futbal
<< predchádzajúci článok
Niektorí poslanci chcú kontrolu čipmi

Čína si pripomína výročie masakry, zatkli stovky aktivistov - diskusné fórum čitateľov