Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2007

Čína varovala Austráliu pred stretnutím s dalajlámom



Čína poslala vo štvrtok austrálskym politickým lídrom varovanie, aby sa nestretli s tibetským duchovným lídrom, ktorý na budúci mesiac plánuje navštíviť Austráliu. Podľa hovorkyne čínskeho ...



Zdieľať

PEKING 17. mája (WEBNOVINY) - Čína poslala vo štvrtok austrálskym politickým lídrom varovanie, aby sa nestretli s tibetským duchovným lídrom, ktorý na budúci mesiac plánuje navštíviť Austráliu. Podľa hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ju Ťiang Peking dúfa, že vláda a strany sa budú mať na pozore pred aktivitami a slovami dalajlámu, ktorému ide o rozdelenie Číny, a že austrálski lídri nepodporia dalajlámovu záujmovú skupinu.

Austrálsky premiér John Howard a líder opozičnej Labouristickej strany Kevin Rudd v prvej reakcii na dalajlámovu návštevu oznámili, že sa s tibetským duchovným nestretnú. V stredu však vyhlásili, že svoj postoj ešte zvážia. Obaja politici naznačili možnú zmenu po kritike ich poslušného podriadenia sa Číne, ktorá je najväčším obchodným partnerom Austrálie.

Peking už roky vyvíja na medzinárodnej úrovni agresívnu kampaň proti dalajlámovi a snaží sa poprieť jeho uznanie a podkopať jeho popularitu vo svete. "Slová a skutky dalajlámu v posledných desaťročiach ukázali, že nie je čisto náboženskou postavou. Je politickým vyhnancom, ktorý sa zapája do aktivít namierených na rozdelenie Číny," uviedla Ťiang.

Dalajláma (vlastným menom Tändzin Gjamccho) sa usiluje o väčšiu autonómiu pre Tibet, ktorý Čína okupuje od roku 1951. Tibetský duchovný vodca stál po neúspešnom povstaní Tibeťanov proti Číne v roku 1959 na čele exodu asi 80 000 Tibeťanov do exilu a vedie exilovú vládu so sídlom v indickej Dharamsale. Hoci dalajláma tvrdí, že mu ide len o väčšiu autonómiu pre Tibet v rámci Číny, Peking mu odmieta uveriť a obviňuje ho z úsilia o získanie nezávislosti pre tibetský región. Za neúnavnú snahu riešiť tibetsko-čínsky konflikt mierovou cestou mu bola v roku 1989 udelená Nobelova cena za mier.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Liptove vo veľkom falšujú peniaze
<< predchádzajúci článok
Kanadská vláda chce obmedziť prílev zahraničných striptérok