Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2016

Čína zvýši výdavky na podporu ekonomiky, jej deficit tak vzrastieIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Peking 7. marca (TASR) - Plánované zvýšenie verejných výdavkov v Číne jej pomôže vyhnúť sa ďalšiemu spomaleniu ekonomiky a dosiahnuť pokrok pri zavádzaní štrukturálnych reforiem. Vyhlásil to dnes minister financií Lou Ťi-wej. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.


Čína v rozpočte na tento rok počíta s nárastom deficitu verejných financií z vlaňajších 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 3 %. Vyplýva to z údajov, ktoré cez víkend vláda predložila Národnému ľudovému kongresu.

Podľa ministra financií vzhľadom na spomaľovanie ekonomiky a fakt, že slabšie tempo jej rastu sa stáva "novým normálom", sa vláda v rámci rozpočtu na tento rok rozhodla podporiť hospodárstvo a zvýšiť výdavky na sociálnu sféru a verejné služby. A zároveň podporí aj štrukturálne reformy.

Vyšší schodok v rozpočte v roku 2016 pomôže Číne zabrániť ďalšiemu spomaleniu hospodárstva, skonštatoval Lou Ťi-wej.

Minister uviedol tiež, že schodok v rozpočte Číny za minulý rok dosiahol 2,4 % HDP namiesto plánovaných 2,3 % HDP. Na otázku z pléna v súvislosti so štrukturálnymi reformami a zvyšovaním tzv. zlých dlhov odvetil, že kabinet očakáva mierny nárast nesplácaných úverov v čínskych bankách. Poznamenal, že reforma daňového systému napreduje pomalšie, ako očakával.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarská polícia zaistila Afgancov, bez pasov cestovali do Viedne
<< predchádzajúci článok
Kurz eura sa pohybuje tesne pod hranicou 1,10 USD/EUR

Čína zvýši výdavky na podporu ekonomiky, jej deficit tak vzrastie - diskusné fórum čitateľov