Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2015

Čínske úrady vyšetrovali Siemens pre podozrenie z úplatkárstva



Siemens, ilustračné foto



Zdieľať
Siemens, ilustračné foto Foto: TASR/AP
Šanghaj 3. mája (TASR) - Čínske úrady vlani vyšetrovali Siemens pre podozrenie, že zdravotnícka divízia koncernu a jeho predajcovia podplácali nemocnice, aby kupovali drahé jednorazové produkty používané v niektorých prístrojoch. S odvolaním sa na nemenované zasvätené zdroje o tom informovala agentúra Reuters.


Hovorca Siemensu v Nemecku uviedol, že si nie je vedomý takéhoto vyšetrovania a odmietol sa k ďalším otázkam Reuters vyjadriť. Mlčanie zachoval aj čínsky Štátny úrad pre priemysel a obchod (SAIC). Reuters zatiaľ nezistil aktuálny stav vyšetrovania. Právnici v Číne tvrdia, že je relatívne bežné, ak úrady udržiavajú vyšetrovanie pod pokrievkou a za zatvorenými dverami sa dohodnú aj o prípadnom finančnom vyrovnaní.

SAIC obvinil Siemens, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže, keď darovali zdravotnícke prístroje výmenou za dohodu o exkluzívnych nákupoch drahých chemických činidiel potrebných na ich používanie. Išlo o celý rad zariadení, napríklad aj o prístroje na vykonávanie rozborov krvi. Čínske zdravotnícke inštitúcie nesmú prijímať žiadne dary, ak môžu poškodiť čestnú hospodársku súťaž alebo inak ovplyvniť rozhodnutia o obstarávaní. A hoci sú takéto praktiky nelegálne, v čínskom zdravotníckom sektore sú relatívne rozšírené.

Prípad Siemensu je súčasťou rozsiahleho vyšetrovania farmaceutického sektora v Číne, v rámci ktorého spoločnosť GlaxoSmithKline musela zaplatiť pokutu takmer 500 miliónov USD (445,83 milióna eur) za podplácanie za účelom zvýšenia predaja liekov.

Vyšetrovanie Siemensu sa dotklo až tisícky nemocníc, čo môže signalizovať ďalšie previerky výrobcov zdravotníckych prístrojov. Peking sa snaží motivovať čínske nemocnice, aby používali zariadenia od domácich výrobcov a znížili tak závislosť od dovozu, ktorý tvorí až tri štvrtiny čínskeho trhu v hodnote zhruba 34 miliárd USD. V Číne v súčasnosti pracuje viacero zahraničných výrobcov, napríklad General Electric, Koninklijke Philips, Medtronic a Johnson & Johnson.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Letecké opravovne Trenčín by mohol spravovať súkromník
<< predchádzajúci článok
Väčšina lekárov dopisuje na recepty názvy liekov, zmeny sa neplánujú