11. decembra 2017

Citizens po derby s United s rekordnou výhrou, Mourinho v konflikte

Tréner Manchestru United Jose Mourinho (vľavo) a tréner Manchestru City Pep Guardiola v zápase 16. kola anglickej Premier League Manchester United - Manchester City v Manchesteri 10. decembra 2017. Foto: TASR/AP
Manchester 11. decembra (TASR) - Futbalisti Manchestru City vyhrali v Premier League rekordný 14. zápas za sebou. Nedeľňajší triumf v 16. kole mal o to sladšiu príchuť, že sa zrodil v mestskom derby s United na Old Trafford. Po výhre 2:1 vedú tabuľku s 11-bodovým náskokom práve pred "červenými diablami".

Zverenci španielskeho trénera Pepa Guardiolu v lige v tejto sezóne stále neprehrali a stratili len dva body po remíze s Evertonom. United doma prehrali vôbec prvýkrát v súťažnom zápase od septembra. Aj vtedy to bolo s mestským rivalom. Prvý polčas vyznel v prospech aktívnejších hostí, ktorých poslal do vedenia v 43. minúte uzdravený David Silva, no v nadstavenom čase vyrovnal Marcus Rashford. V 54. minúte zariadil triumf hostí argentínsky stopér Nicolas Otamendi, ktorý sa najlepšie zorientoval v šestnástke "červených diablov" a po zlom odkope jedného z domácich hráčov prekonal Davida de Geu.

Hoci súťaž ešte nie je ani v polovici, portugalský kouč United Jose Mourinho priznal, že boj o titul je zrejme rozhodnutý. Po zápase sa venoval najmä situácii zo 79. minúty, po ktorej spadol v šestnástke hostí Ander Herrera. Nepískala sa penalta, ale Herrera dostal žltú kartu za filmovanie. "Moja prvá reakcia je, že mi je ľúto rozhodcu Michaela Olivera, ktorý ináč podal dobrý výkon. Nanešťastie však urobil dôležitú chybu. Podľa mňa to bola jasná penalta. Malo sa to skončiť 2:2," citoval portál BBC Mourinha, ktorý na otázku o rozhodnutom boji o titul dodal: "Pravdepodobne je rozhodnuté. City má výborné mužstvo, ochraňuje ho šťastie a stoja za ním aj futbaloví bohovia."

"Nemôžeme byť majstrami v decembri. Je to však dôležité víťazstvo pre naše sebavedomie," snažil sa utlmiť očakávania Guardiola, ktorý dodal k zápasu: "My sme boli lepší. Preto sme vyhrali. Boli sme lepší vo všetkých činnostiach."

Na druhý deň po zápase zaplnili britské médiá informácie o roztržke Mourinha s hráčmi City. Údajne museli hráčov a realizačné tímy oboch tímov oddeliť pri šatni hostí usporiadatelia a policajti. Mourinhovi sa nepáčili hlasné oslavy "Citizens" a išiel si žiadať väčší rešpekt pre jeho tím. Po požiadavke na stíšenie hudby po ňom hráči City hádzali fľaše s vodou a mliekom, najsilnejšiu hádku mal mať v portugalčine s brazílskym brankárom súpera Edersonom. Podľa The Guardian krátko po incidente si išiel Mourinho plniť mediálne povinnosti, nespomenul konflikt s hráčmi súpera.