25. apríla 2014

Phelps je s návratom spokojný, na Lochteho však nestačil

Najúspešnejší olympionik všetkých čias, americký plavec Michael Phelps

Najúspešnejší olympionik všetkých čias, americký plavec Michael Phelps Foto: TASR/AP
Phoenix 25. apríla (TASR) - Najúspešnejší olympionik všetkých čias, americký plavec Michael Phelps, skončil v jeho prvom súťažnom finále po comebacku na druhom mieste za rivalom a krajanom Ryanom Lochtem. Na trojdňovom mítingu série U.S. Grand Prix dosiahol vo finále 100 m motýlik čas 52,13 s, 5-násobný olympijský šampión Lochte dohmatol za 51,93.

Phelps chcel pôvodne štartovať v troch disciplínach, ale napokon obetoval 100 m kraul, aby sa mohol sústrediť na 50 m v.sp. a 100 m motýlik. Dvadsaťosemročný Phelps ukončil kariéru po OH 2012 v Londýne. Teraz je späť, ale odmieta hovoriť o "veľkom návrate", resp. potvrdiť ambíciu štartovať na OH 2016 v Rio de Janeiro. Zverenec kouča Boba Bowmana skočí ešte na podujatí do vody na krauliarskom šprinte.

Osemnásťnásobný olympijský víťaz si vyslúžil od Lochteho poklonu: "Vzhľadom na našu súťažnú minulosť je každý náš súboj veľkým bojom. Mohol by si dať aj desaťročnú prestávku, je to súťažný typ a ten inštinkt bude mať v sebe až do smrti."

Phelps síce vyhral rozplavby, vo finále bol ale Lochte rýchlejší. Po pretekoch však ostrosledovaná plavecká celebrita hodnotila výkon so spokojnosťou: "Nikdy rád neprehrávam, ale urobil som presne to, čo som chcel urobiť. Zaplávať čas okolo 1:52. Bola to zábava, a presne to to aj malo byť. Viedol som si celkom dobre."