14. septembra 2014

Basketbalisti USA deklasovali Srbsko a obhájili titul majstrov sveta

Hráči Spojených štátov oslavujú zisk titulu vo finále Majstrovstiev sveta po výhre nad Srbskom na štadióne Palacio de los Deportes v Madrid v nedeľu 14 septembra 2014. Foto: TASR/AP
Madrid 14. septembra (TASR) - Americkí basketbalisti zvíťazili vo finále 17. majstrovstiev sveta (FIBA World Cup 2014) v Španielsku nad Srbskom rozdielom triedy 129:92 a získali zlaté medaily. Výber USA bez väčších problémov potvrdil úlohu favorita, keď na turnaji ani raz neprehral a obhájil tak titul spred štyroch rokov zo šampionátu v Turecku.

Srbi začali nebojácne a s favorizovaným tímom USA hrali v úvode vyrovnanú partiu. Po troch minútach hry viedli 15:7, keď využili nekoncentrovanosť Američanov na začiatku duelu. Na stav zareagoval tréner USA Mike Krzyzewski oddychovým časom, po ktorom sa obraz hry dokonale zmenil. Zámorskí hráči spresnili hru najmä v defenzíve, v útoku sa k výbornému výkonu rozohral Kyrie Irving a menilo sa aj skóre. Favorit zaznamenal sériu 15:0 a od toho momentu už ani raz neprehrával. Irving nastrieľal v prvej štvrtine, ktorú napokon Američania vyhrali 35:21, 15 bodov. V druhom dejstve sa k nemu pridal aj kapitán tímu James Harden, spolu títo dvaja rozohrávači nastrieľali za prvý polčas 35 bodov, čím takmer vyrovnali produkciu celého srbského tímu. Na nešťastie pre Balkáncov sa výber USA prezentoval aj výbornou trojkovou streľbou, keď za úvodných 20 minút premenili jeho hráči 11 zo 16 pokusov spoza trojkového oblúka.

Po zmene strán Američania ešte viac vystupňovali tempo a duel sa postupne zmenil na ich ofenzívnu exhibíciu. V 28. minúte pokorili Krzyzewského zverenci stobodovú hranicu (100:65), v záverečnej štvrtine sa súboj už len dohrával, čo využili Srbi na skorigovanie hroziaceho výprasku. Výber USA napokon triumfoval 129:92 a stal sa iba tretím tímom v histórii šampionátov, ktorý obhájil majstrovský titul. Celkovo Američania získali svoj piaty titul majstrov sveta v histórii.