18. septembra 2014

Slovan utrpel na úvod riadny debakel, v Berne prehral 0:5

Belasí nastrelili tri žrde.

Hráči Slovana Bratislava

Futbalisti slovenského majstra Slovana Bratislava prehrali vo štvrtok v ich úvodnom zápase v I-skupine Európskej ligy UEFA 2014/2015 na pôde švajčiarskeho Young Boys Bern vysoko 0:5. Zverenci českého trénera Františka Straku sa najbližšie v I-skupine predstavia na domácich Pasienkoch 2. októbra v 2. kole proti talianskemu SSC Neapol.

Na umelom trávniku štadióna Stade de Suisse domáci "Mladíci" dominovali od začiatku do konca zápasu. V prvom polčase zverenci trénera Uliho Forteho udreli po góloch Jána Lecjaksa a Renata Steffena, v druhom na 3:0 zvýšil Raphaël Nuzzolo, tečovanou strelou aj striedajúci Adrian Nikci v 80. minúte a debakel hostí uzavrel Guillaume Hoarau v nadstavenom čase.

Zlý úvod

Young Boys začal mohutným tlakom, do dvoch šancí sa hneď v prvých minútach dostal Costanzo, v prvej ale minul, v druhej loptu zle spracoval. Nekoncentrovaní a zle brániaci "belasí" si z toho poučenie nevzali a pykali. V 5. minúte sa pri prihrávke v strede poľa pošmykol Grendel, nepresnú loptu vypichol český obranca Lecjaks, ku ktorému Lásik pristúpil neskoro. Čech sa dostal aj cez padajúceho Hudáka a strelou od pravej tyčky prekonal Perniša. "Mladíci" lepšie kombinovali, boli rýchlejší a v tlaku. Zaskočiť ich ale mohol Slovan v 17. minúte, keď Peltier pristrčil Halenárovi, ktorý tvrdou bombou trafil iba ľavú tyč Mvogovej brány. Bern sa nenechal vyrušiť, bol priamočiarejší, vyhrával osobné súboje a v 28. minúte Perniš dobre zlikvidoval šancu Constanza. No domáci druhýkrát udreli v 29. minúte. Center Hadergjonaja z pravej strany obrana hostí odignorovala a Steffen presnou a razantnou hlavičkou druhýkrát prekonal Perniša. Slovan mohol znížiť v 43. minúte, keď Grendel z 20 metrov peknou strelou trafil brvno, no aj inkasovať, keď nádejné šance nevyužili ešte Afum ani Nuzzolo.

Tri žrde a neuznaný gól

Do druhého dejstva nastúpili rovnaké zostavy a hostia mohli znížiť v 54. minúte, Halenárov gól ale neplatil pre ofsajd. Po hodine hry opäť zaváhal stred obrany hostí, Afum bol sám pred Pernišom, no situáciu riešil zbrklo a brankár hostí ho pokryl. No Perniš kapituloval opäť v 63. minúte, keď po ďalšom okienku v obrane išiel na neho sám Nuzzolo, ktorý rutinérsky upratal loptu do siete "belasých". Slovan mal aj smolu, v 66. minúte trafil Kolčák opäť iba do tyče. Bern bez problémov kontroloval zápas a v 80. minúte skóre prikrášlil striedajúci Nikci pri prvom dotyku s loptou, keď jeho tečovaná strela zapadla veľkým oblúkom za bezmocného Perniša. V nadstavenom čase potom definitívne K.O. zasadil hosťom ďalší striedajúci hráč Guillaume Hoarau. Slovan v Berne utrpel debakel 0:5.

I-skupina EL 2014/2015, 1. kolo:
Young Boys Bern - Slovan Bratislava 5:0 (2:0)

Góly: 5. Lecjaks, 29. Steffen, 63. Nuzzolo, 80. Nikci, 90.+2 Hoarau, ŽK: Steffen - Grendel, Kolčák, Peltier, Jakúbek. Rozhodovali: Kučin - Belski, Chodin (všetci Kazach.)

zostavy a striedania:
YB Bern: Mvogo - Hadergjonaj, von Bergen, Rochat, Lecjaks - Bertone, Sanogo Junior - Steffen (79. Nikci), Costanzo (64. Kubo), Nuzzolo - Afum (70. Hoarau)
Slovan Bratislava: Perniš - Čikoš, Hudák, Gorosito, Kolčák - Meszároš (71. Žofčák), Grendel (63. Milinkovič), Lásik, Halenár (75. Jakúbek) - Peltier, Kubík

Hlasy po zápase:
František Straka, tréner Slovana Bratislava: "Prehra je úplne zaslúžená, aj keď príliš krutá, keďže sme mali aj svoje šance a trikrát sme trafili žrď. Tento výsledok ma neskutočne mrzí, aj kvôli našim fanúšikom, ktorí za nami vycestovali do Bernu. Zahodili sme za hlavu to, čo sme si veľmi ťažko vybojovali v predkolách Ligy majstrov postupom do skupiny Európskej ligy. Teraz najmä musíme rýchlo nájsť príčiny, prečo k tomu takto prišlo. Verím, že takéto niečo sa už nebude opakovať."