30. októbra 2014

Hádzanári prehrali na úvod kvalifikácie v Slovinsku

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Koper 29. októbra (TASR) - Slovenským reprezentantom v hádzanej nevyšiel vstup do kvalifikácie ME 2016. Vo svojom úvodnom vystúpení v 3. skupine prehrali na palubovke favorizovaného Slovinska 25:31. V sobotu nastúpia v bratislavskej Hant aréne proti Švédsku (18.00 h).

Zverenci trénera Zoltána Heistera v hale Bonifika v Koperi ani raz neviedli a za súperom zaostávali už po prvom polčase o tri góly. Slovinci svoj náskok po zmene strán ešte zvýraznili a suverénnym spôsobom si do tabuľky pripísali prvé dva body.

Druhý zápas 3. skupiny medzi Švédskom a Lotyšskom je na programe vo štvrtok v Nyköpingu. Na európsky šampionát do Poľska postúpia z každej zo siedmich štvorčlenných skupín po dva tímy plus najlepší z tretích miest.

Priebeh zápasu

Skóre otvoril po 93 sekundách hry domáci L. Žvižej, ale Slováci držali v úvode s favoritom krok a na každý inkasovaný gól dokázali odpovedať. Slovinci prvýkrát odskočili na rozdiel dvoch gólov v 9. minúte (5:3) najmä zásluhou strelecky disponovaného Cehteho, ktorý o štyri minúty neskôr zvýšil už na 9:6. Tomáš Urban sa potom golovo presadil dvakrát za sebou, Sivákovi vzápätí konštrukcia bránky zabránila dosiahnuť vyrovnávajúci gól a tak na druhej strane bolo po troch premenených sedmičkách Gajiča v sérii razom 13:9 pre Slovincov. Päť minút pred prestávkou reagoval kouč Heister oddychovým časom, ale do kabín išli s trojgólovým náskokom domáci.

Hneď po prestávke kanonier Cehte zvýšil už na 17:12 pre Slovincov, ktorých v bránke viacerými zákrokmi podržal gólman Škof. Petro z pozície pivota a po ňom Rábek okamžite gólovo odpovedali a v 36. minúte tak slovenská ekipa prehrávala opäť iba o tri góly (14:17). Skúsení domáci si ale náskok bez väčších problémov strážili a desať minút po zmene strán ho navýšili na 20:15. Za hostí korigoval skóre najmä Rábek, jeho tím sa ale nedokázal k Slovincom priblížiť na dostrel. Naopak, náskok štvrtého tímu z uplynulých MS narastal a po sérii troch gólov za sebou svietilo v 44. minúte na tabuli skóre 23:16. O víťazovi bolo rozhodnuté, Slovinci ale ani v závere nepoľavili, sedem minút pred koncom viedli už 28:19 a napokon triumfovali presvedčivo o šesť gólov.

Kvalifikácia ME 2016 - 3. skupina, prvé kolo:

Slovinsko - Slovensko 31:25 (15:12)

Najviac gólov Slovinska: Gajič 9/7, Cehte 7, Natek 4. Zostava a góly SR: Putera, Paul - T. Urban 3/2, Hruščák 2, Ďuriš 1, Petro 3, Rábek 7/1, Straňovský 2, Gamrát 1, Mikéci, Miženko, Pekár, Sivák 1, Slaninka, L. Urban 2, Volentics 3/2. Rozhodovali: Geipel, Helbig (obaja Nem.), vylúčení: 3:2, 7m hody: 7/7 - 5/5 , 2700 divákov

Zoltán Heister, tréner SR /zdroj: Sport TV/: "Domáci dnes boli jednoznačne živší, agresívnejší v obrane i v útoku. V prvom polčase sme zahodili viacero dobrých šancí, v druhom sa pridali individuálne chyby. Zle sme riešili streľbu, brankár Škof bol na to pripravený. Naše technické nedostatky spôsobili, že sme prehrali šesťgólovým rozdielom. Máme omladený tím a potrebujeme istý čas na zohratie sa, ten ale nemáme. Teraz nás čaká náročná cesta domov a potom sa musíme dobre pripraviť na Švédov."