26. marca 2015

Semifinále Challenge Cup-u skončilo víťazstvom Slovenska

Slováci sa tešia po druhom góle spoluhráča Matúša Bera (č.21) v zápase semifinále Challenge Cup-u hráčov do 21 rokov Slovensko - Nórsko, 26. marca 2015 v Myjave. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Myjava 26. marca (TASR) - Novo sa tvoriaca slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov postúpila do finále dlhodobého medzinárodného turnaja Challenge Trophy 2013/2015. Pri trénerskom debute Pavla Hapala zdolala vo štvrtok v Myjave Nórsko 4:1 a vo finále si zahrá 14. júna v ešte nešpecifikovanom dejisku s Tureckom. To už v stredu vyradilo po rozstrele zo značky 11 m Talianov (2:2 po predĺžení).

Na útulnom a pekne zaplnenom myjavskom štadióne prebrali po úvodnom spoznávaní sa opraty domáci. Tí hrali sebavedomo, kombinačne a o čosi starším Nórom nedávali priestor k ničomu. Už v 7. minúte otvorili skóre, keď Žilinčan Škriniar nezadržateľne hlavičkoval od hornej žrde do siete po výbornom centri z priameho kopu. Domáci mali hru pod kontrolou, diktovali tempo, v 12. minúte sa rútil do šance Ďuriš, jeho "špicák" šiel ale vedľa. V 23. minúte strieľal z nádejnej pozície nepresne Ivan, Nóri z ojedinelej akcie, po chybe v slovenskej rozohrávke pohrozili v 30. minúte, ale Keitov obstrel išiel mimo. Okamžite ale odpovedali Slováci, po chybnej rozohrávke hostí si do šance v nájazde nabehol Bero a rutinérsky zvýšil na 2:0. V 35. minúte ešte opäť Ivan strieľal nepresne a tak polčas vyznel pre SR 21 pomerom 2:0.

Pozrite si galériu k zápasu:

Hapal poslal do druhého dejstva namiesto Niňaja Valjenta. Hralo sa viac medzi 16-kami, v 53. minúte Nóri domácej obrane zavarili, ale trma-vrma pred bránou Kiru zostala bez gólového efektu. Nóri mali viac loptu na kopačkách ako v prvom dejstve, Slováci pozorne bránili a čakali na brejk. Hostia mohli udrieť v 58. minúte, ale nebezpečný pokus Börvena zostal nevyužitý. Potom sa domáci na chvíľu prebrali z útlmu a pritlačili, paradoxne inkasovali po rohu a hlavičke stopéra hostí Strandberga v 67. minúte. A rovnako mohli opäť z rohu dostať gól aj o tri minútky, no lopta išla mimo. Domáci tím síce opticky strácal, ale gólovo bol efektívny, keď v 76. minúte po rohu na zadnej žrdi úplne osamotený Valjent s pokojom zakončil do odkrytej bránky - 3:1. V 80. minúte po úplne nezmyselnom tvrdom faule v strede poľa na Lobotku dostal okamžitú červenú kartu Wikheim a domáci už zápas v presile pokojne dotiahli do víťazného konca, keď v nadstavenom čase prikrášlil ešte druhým gólom zápase výsledok Škriniar opäť po štandardnej situácii.

V pondelok 30. marca sa Slováci stretnú v ďalšom prípravnom zápase v Zlatých Moravciach s rovesníkmi z Ukrajiny.

Slováci už v rámci Challenge Trophy s Tureckom hrali, 5. marca minulého roku remizovali na jeho pôde 4:4.

semifinále Challenge Trophy 2014/2015:
SR 21 - Nórsko 21 4:1 (2:0)
Góly: 7. a 90.+3 Škriniar, 31. Bero, 76. Valjent - 67. Strandberg, ŽK: Mazáň, Duga - Nilsen, Börven, ČK: 80. Wikheim (Nór.), rozhodoval: Obredovič (Slov.), 2495 divákov.

zostavy a striedania:

SR 21: Kira - Šatka, Niňaj (46. Valjent), Škriniar, Mazáň - Lobotka - Brigant (82. Duga), Bero (89. Ľupčo), Ivan (62. Chrien), Mihalík - Ďuriš (62. Šafranko)

Nórsko 21: Cramer - Skjelvik, Gabrielsen, Strandberg, Svensson - Wikheim, Berntsen (68. Gunnarsson), Nilsen (79. Ödegaard), De Lanlay (89. Midstjö) - Börven, Keita (33. Tripič)