Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2015

M.Kadúc zrejme stiahne návrh týkajúci sa špeciálneho prokurátora



Na snímke vpravo predseda OĽaNO Igor Matovič a vľavo jeho stranícky kolega Miroslav Kadúc



Zdieľať
Na snímke vpravo predseda OĽaNO Igor Matovič a vľavo jeho stranícky kolega Miroslav Kadúc Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 30. augusta (TASR) - Opozičný poslanec NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO) pripúšťa, že stiahne svoj návrh novely zákona o prokuratúre, ktorým chcel docieliť, aby správu o činnosti špeciálnej prokuratúry predkladal parlamentu špeciálny prokurátor. Doteraz to robil vo svojej správe generálny prokurátor. S takouto zmenou však prichádza do snemovne aj vláda.


"Návrh vlády si preštudujem a pokiaľ plní rovnaký účel, ktorý vo svojom návrhu sledujem aj ja, nemám dôvod suplovať činnosť vlády," uviedol pre TASR Kadúc. Považuje však za zavrhnutiahodné, že vláda prichádza s takýmto návrhom až ku koncu volebného obdobia. Kadúc pripomína, že na to mala tri roky. Tie podľa poslanca premrhala. "Aj v tomto prípade sa jasne ukazuje, že pre súčasnú vládu nie je rozhodujúca vôľa občanov, ale blížiaci sa termín volieb. Nič viac, nič menej," doplnil Kadúc.

Poslanec chce, aby špeciálny prokurátor raz ročne podával Národnej rade SR podrobnú správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. "Hlavným účelom navrhovanej právnej úpravy je predchádzanie situáciám, keď generálny prokurátor, v pozícii sprostredkovateľa informácií, ktoré mu poskytol špeciálny prokurátor, nedokáže plnohodnotne informovať parlament o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry," vysvetlil Kadúc.

Úrad špeciálnej prokuratúry funguje podľa neho v systéme prokuratúry ako autonómny celok a bolo by efektívne, aby o jeho fungovaní, činnosti a výsledkoch informoval parlament šéf tohto útvaru. Kadúc pripomína, že tak ako generálneho prokurátora aj špeciálneho prokurátora zvolil parlament.

Pre zmenu zákona sa Kadúc rozhodol aj preto, že hoci sa zodpovedných dopytoval na stav a príčiny korupcie na Slovensku a na riešenia, k informáciám sa nedostal. "Nie je normálne, aby bol stav korupčných trestných činov pred občanmi utajovaný. Občania majú právo na podrobné informácie o stave korupcie a o jej vývoji. Rovnako to platí pre údaje o počte trestne stíhaných osôb za korupciu, ako aj o ich profesijnej príslušnosti," uviedol Kadúc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Proti posilňovaniu úlohy armády protestovalo v Tokiu 120.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Odborník: Ukrajinskú krízu by mala riešiť aj EÚ