29. novembra 2015

Nóri Sundby a Johaugová ovládli úvod v Ruke, 54. Procházková

Na snímke Johnsrud Sundby

Na snímke Johnsrud Sundby Foto: TASR/AP
Kuusamo 20. novembra (TASR) - Nóri Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová suverénne ovládli úvodné podujatie Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom stredisku Ruka. Po sobotňajších prvenstvách jasne dominovali o deň neskôr aj v stíhacích pretekoch na 15 resp. 10 km klasickou technikou. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v stíhačke 54. miesto, jej krajan Peter Mlynár skončil na 61. pozícii.

Obhajca veľkého glóbusu za celkový triumf v SP Sundby išiel v nedeľu "vlastné" preteky, keď systémom štart-cieľ deklasoval celú konkurenciu. V cieli mu namerali čas 37:10,0 min, nórsku nadvládu potvrdili druhým miestom Petter Northug so stratou 44,7 s a tretím Finn Haagen Krogh (+46,5). "Som šťastný, pretože všetky tri dni mi vyšli na jednotku. Vyzerá to tak, že som sa dobre pripravil na štart novej sezóny," uviedol Sundby.

Medzi päticu Nórov na čele výsledkovej listiny sa zmestil iba štvrtý Talian Francesco De Fabiani. Slovák Mlynár sa zo 66. priečky dostal o päť miest vyššie a skončil 61. s mankom 5:14,2 min.

Johaugová štartovala v nedeľu spolu s krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou do bielej stopy z prvej pozície a pred seba už nikoho nepustila. V polovici trate mala na kvarteto prenasledovateliek k dobru vyše 24 sekúnd a do cieľa prišla v čase 27:22,3 min v zvoľnenom tempe, no stále s priepastným náskokom 22,6 na druhú Švédku Stinu Nilssonovú. Tretia skončila Östbergová (+32,4).

Dvadsaťsedemročná držiteľka veľkého glóbusu z predminulej sezóny Johaugová sa tak stala víťazkou trojdňovej minisérie v Kuusame. "Je to pre mňa naozaj skvelý vstup do sezóny. Celú trať som išla osamotene a strážila som si odstup od súperiek. Cítim formu a aj lyže mi opäť išli skvele," povedala v cieli Johaugová, ktorá je na čele SP.

O šancu zabojovať o pódiové umiestnenie prišla školáckou chybou ďalšia Nórka Heidi Wengová, ktorá na méte 7,5 km z druhej pozície šprintovala v nesprávnej stope do cieľa, hoci na bežkyne ešte čakalo ďalších 2500 metrov. Napokon sa na trať vrátila a skončila deviata.

Procházková sa na trať vydala ako 58. v poradí s odstupom 1:39 a na hranici šiestej a siedmej desiatky sa držala počas celých pretekov. V závere sa vyšvihla na 54. miesto s mankom 4:47,2 min.

Svetový pohár pokračuje na budúci víkend v nórskom Lillehammeri, kde sa Slováci nepredstavia. Procházková by sa mala do seriálu opäť zapojiť až na decembrových podujatiach v Davose a talianskom Dobbiacu.