30. apríla 2016

Prievidza uspela aj v treťom finále. Je výhru od titulu

Radosť fanúšikov a hráčov Prievidze

Radosť fanúšikov a hráčov Prievidze Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Prievidza 30. apríla (TASR) - Basketbalistov BC Prievidza delí od zisku titulu majstrov SBL 2015/2016 jediné víťazstvo. V sobotňajšom treťom finálovom súboji triumfovali nad MBK Komárno 96:86 a v sérii vedú už 3:0 na zápasy.

Štvrtý duel je na programe v stredu 4. mája na palubovke Komárna.

Od úvodného rozskoku nastúpili oba tímy s veľkým nasadením, skóre otvoril dopichnutím do koša Batina. Prievidza mala lepší nástup, strelecky ťahala tím dvojica Batina a Körner. Domáci sa opierali o dobrú streľbu, ktorá im už v 6. minúte priniesla prvé dvojciferné vedenie v zápase. Komárno sa však spämatalo po zlom úvode, obmedzilo počet strát a z hrozivého manka stiahlo do konca prvej štvrtiny na 28:22. V druhej štvrtine pribudla nervozita, "baníci" však dlho kontrolovali približne 10-bodový náskok. Komárno dostalo po nešportovej chybe Rostampoura šancu, ale domácich držala vysoká úspešnosť streľby za tri body. Spokojnejšia po polčase mohla byť Prievidza, po 20 minútach viedla 55:45.

Po zmene strán začali lepšie hostia, ktorí vedomí si vážnosti situácie začali hrať vabank. Sériou šiestich bodov za sebou skresali manko na prijateľný rozdiel. Prievidžanov však následne podržali úspešnými trojkovými pokusmi kapitán Marič so Stamenkovičom a opäť bolo o desať. Komárno bojovalo, snažilo sa, ale koncepciu jeho hry narušili problémy s faulami, ktoré mali jeho kľúčoví hráči Bannister, Alawoya i Vido. Napriek tomu sa obhajca titulu držal v hre, súperovi nedovolil vytvoriť si rozhodujúci náskok.

Komárno prišlo o akúkoľvek šancu otočiť proti rozbehnutej Prievidzi v momente, keď sa jeho tvorca hry Bannister dopustil štvrtej osobnej chyby a putoval na lavičku. Domáci na konci nepripustili žiadnu drámu, naopak, umnou hrou si udržiavali dvojciferný náskok. Po výsledku 96:86 je Prievidza jednu výhru od titulu, sériu môže ukončiť na palubovke Komárna v stredu.

Eurovia SBL - 3. zápas finále:

BC Prievidza - MBK Rieker Com-therm Komárno 96:86 (55:45)

zostavy:

Prievidza: Körner 20, Stamenkovič 18, Marič 16, Batina 15, Wisseh 13 (Rostampour 7, Stanojevič 5, Jašš 2, Vojtek, Kadáši, Hupka a Pasovský po 0).

Komárno: Alawoya 20, Bannister 15, Thompson 13, Bilič a Vido po 12 (Kozlík 10, Kratochvíl 2, Halada 1, Haviar 0).

TH: 28/23 - 29/23, fauly: 29 - 28, trojky: 13 - 3, rozhodovali: Tomašovič, Brziak, Šarišský, 2500 divákov.

štvrtiny: 28:22, 27:23, 27:23, 14:18.
/stav série: 3:0/

Hlasy po zápase:

Miljan Čurovič, tréner Prievidze: "Dosiahli sme veľmi dôležité víťazstvo. Súper dnes prišiel hrať s veľkou chuťou a zvíťaziť, ale myslím, že my sme odohrali dosť dobrý zápas, kontrolovali sme jeho priebeh a zaslúžene triumfovali. Dá sa povedať, že sme odohrali asi náš najlepší zápas vo finálovej sérii, i keď boli tam rezervy."

Dragan Ristanovič, tréner Komárna: "Dnešný zápas bol ako sinusoida, raz sme boli hore, raz dole. Chvíľami sme hrali veľmi dobre v útoku i defenzíve, potom sme v obrane poľavili a ukázalo sa to na trojkovej streľbe súpera. My sme športovci, športovec musí byť pozitívny, bojovať budeme až do konca."

LEFEVRE: O Sagana máme záujem, no nehovorili sme o peniaziach