18. novembra 2007

Cez výkend v zámorskej NHL iba dvaja slováci úspešní

Počas víkendu sa v zámorskej NHL bodovo presadili iba dvaja slovenskí hokejisti. V piatok zažiaril na ľade Caroliny Marián Hossa, ktorý bol pri všetkých troch góloch Atlanty (2+1) a v sobotu sa ...

NEW YORK 18. novembra (WEBNOVINY) - Počas víkendu sa v zámorskej NHL bodovo presadili iba dvaja slovenskí hokejisti. V piatok zažiaril na ľade Caroliny Marián Hossa, ktorý bol pri všetkých troch góloch Atlanty (2+1) a v sobotu sa presadil iba obranca Bostonu Zdeno Chára (1+1).

Marián Hossa svojím skvelým piatkovým výkonom potvrdil, že jeho osobná kríza zo začiatku sezóny je zrejme definitívne zažehnaná. Podľa zámorských médií vyčíňal na ľade "hurikánov" iba jeden živel a tým bol práve reprezentant Slovenska. Rodák zo Starej Ľubovne dvoma gólmi v prvej tretine po prihrávkach Todda Whita získal pre Atlantu dvojgólový náskok. "V niektorých zápasoch sa vám hrá obzvlášť dobre a ja som cítil, že práve teraz a proti nim som chytil svoj deň," komentoval svoj výkon starší z bratov Hossovcov, ktorý prihral aj na tretí gól Atlanty Iľjovi Kovaľčukovi. Ruský krídelník sa tak so 16 gólmi predral na čelo tabuľky najlepších strelcov. Hossa je zase s deviatimi presnými zásahmi najlepším slovenským kanonierom v NHL a bodovo sa dotiahol na doteraz najproduktívnejšieho Slováka Mariána Gáboríka (15 bodov). Útočnú silu prvého útoku Thrashers podporil v piatok výborným výkonom aj gólman Johan Hedberg, ktorý udržal čisté konto už jedenástykrát v kariére.
Kapitán Bruins Zdeno Chára strelil v sobotu svoj prvý gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu, no v zápase s Montrealom to nestačilo. Domáci Canadiens zlomili vývoj stretnutia vo svoj prospech tromi gólmi v tretej tretine. Súboj divíznych rivalov sa niesol v ofenzívnom duchu (pomer striel 52:36) a v závere priniesol viacero šarvátok, vďaka ktorým rozhodcovia udelili celkovo 107 trestných minút. V poslednej tretine si vyššie tresty vyslúžil aj Chára (5+10 min), ktorému najskôr odpískali faul lakťom na Kovaleva a následne sa kapitán Bruins pobil s Latendressom. "Nebol to lakeť. Kovalev sa zohol v momente, keď som ho bodyčekoval," vyjadril sa po zápase slovenský obranca, ktorý má na svojom konte už desať bodov (1+9).
Dlhoočakávaného 500. víťazného zápasu v kariére sa konečne dočkal gólman New Jersey Martin Brodeur. Po sérii troch neúspešných zápasov s tímami z New Yorku ho "diabli" pre svojho brankára vybojovali na pôde Philadelphie. Práve proti "Flyers" dosiahol Brodeur svoje predchádzajúce 499. víťazstvo v základnej časti NHL.
Skvelý individuálny výkon predviedol v piatok útočník Dallasu Jussi Jokinen. Fínsky hokejista dokázal v prvých dvoch tretinách súboja s Coloradom streliť štyri góly. Takýto kúsok sa v NHL naposledy podarilo predviesť v roku 2000 Brettovi Hullovi, ktorý iba pred pár dňami zasadol na stoličku generálneho manažéra dallaských "hviezd". V bránke Colorada dostal príležitosť Jose Theodore, ktorého však v 31. min práve po štvrtom góle Jokinena vystriedal Peter Budaj. Slovenský gólman inkasoval už iba jeden gól a predviedol desať úspešných zákrokov.
V sobotňajších zápasoch sa skvelými výkonmi blysli viacerí gólmani. Iľja Bryzgalov dostal šancu hneď po svojom prestupe do Phoenixu a vedeniu "kojotov" sa odvďačil shutoutom v dueli s Los Angeles. Čisté konto udržal aj Vesa Toskala v bránke Toronta a "javorové listy" v tradičnom kanadskom derby uštedrili Ottawe tretiu prehru v sezóne.
Hokejisti Detroitu narazili na svoju tohtosezónnu kliatbu v podobe Chicaga a opäť prehrali. "Jastrabom" sa podarilo svojho veľkého rivala zdolať štyrikrát v rade v jednej sezóne po prvý raz od roku 1986. Hráči "Red Wings" prestrieľali súpera v pomere 42:17, no po fatálnych chybách inkasovali trikrát pri vlastnej početnej výhode, čo je nový negatívny rekord klubu z mesta motorov. Čistým hetrikom sa v tretej tretine zaskvel Patrick Sharp, keď prvý gól dal v oslabení, druhý pri rovnovážnom pomere síl a tretí pridal do prázdnej bránky.