Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2016

Ľudia vkladajú na stavebné sporenie viac najmä ku koncu roka



Objem vkladov v stavebných sporiteľniach ku koncu tohto roka rastie. Dôvodom je snaha klientov získať potrebnú nasporenú sumu na získanie plnej štátnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 
Bratislava 28. decembra (TASR) - Objem vkladov v stavebných sporiteľniach ku koncu tohto roka rastie. Dôvodom je snaha klientov získať potrebnú nasporenú sumu na získanie plnej štátnej prémie. Sumy, ktoré vkladali na svoje sporiace účty v tomto roku, sú pritom v porovnaní s minulým rokom mierne vyššie alebo porovnateľné. Potvrdzujú to stavebné sporiteľne.


"Klienti každoročne využívajú záver roka aj na uskutočňovanie mimoriadnych vkladov na stavebné sporenie," skonštatovala hovorkyňa Wüstenrot stavebnej sporiteľne (WSS) Daniela Vlčková s tým, že ide najmä o klientov, ktorí nemajú nastavené pravidelné vklady, a sporia podľa toho, ako im umožňujú disponibilné zdroje.

Rovnaké skúsenosti má aj Prvá stavebná sporiteľňa (PSS). Tá uviedla, že objem vkladov vlani v decembri boli najvyššie spomedzi celého roka 2015. Podobný vývoj očakáva aj v tomto roku. "Mesiac december je pravidelne najsilnejším mesiacom, čo sa vkladov stavebných sporiteľov týka," podotkol vedúci odboru komunikácie v PSS Radovan Slobodník. Sporiteľňa taktiež uviedla, že sa v tomto roku zvyšuje objem vkladov sporiteľov v celkovom objeme. "K 30. novembru 2016 vložili stavební sporitelia na svoje účty o 33,8 milióna eur viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. O niečo vyšší je aj priemerný mesačný vklad sporiteľa. Kým v tomto roku to je 125 eur mesačne, vlani to bolo 123 eur," vyčíslil za PSS Slobodník.

WSS uviedla, že pri medziročnom porovnaní priemernej výšky vkladov klientov na účty stavebného sporenia sa priemerný vklad v roku 2016 nijako výraznejšie nelíši od priemerného vkladu za rovnaké obdobie v roku 2015. "Na základe údajov ku koncu novembra je vklad na sporivú zmluvu v tomto roku vyšší približne o 20-30 eur," priblížila Vlčková.

Štátna prémia na stavebnom sporení v roku 2016 je na úrovni 5 %. Na získanie plnej štátnej prémie vo výške 66,39 eura je potrebné vložiť na účet stavebného sporenia 1327,80 eura. V budúcom roku sa podmienky meniť nebudú. "V porovnaní s rokom 2016 sa štátna prémia a minimálny vklad potrebný pre jej získanie v plnej výške meniť nebude. Ak chce klient v budúcom roku získať plnú štátnu prémiu vo výške 66,39 eura, je potrebné vložiť na účet stavebného sporenia sumu minimálne 1327,80 eura," vyčíslila hovorkyňa ČSOB Stavebnej sporiteľne Anna Jamborová s tým, že čiastočnú či plnú výšku stavebnej prémie poberá približne 72 % z celkového počtu klientov sporiteľne.

WSS na základe údajov o vkladoch za 11 mesiacov tohto roka odhaduje, že nárok na plné využitie štátnej prémie vznikne približne štvrtine stavebných sporiteľov s prémiovo zvýhodnenou zmluvou. "Ďalší klienti majú nárok na alikvotnú časť štátnej prémie podľa výšky ich vkladov," vysvetlila Vlčková.

V roku 2015 v PSS získalo maximálnu štátnu prémiu 35 % klientov s prémiovo zvýhodnenými zmluvami. "Do konca novembra tohto roka evidujeme 557.969 zmlúv, ktoré sú prémiovo zvýhodnené. Z nich približne 21 % má momentálne nárok na maximálnu štátnu prémiu. Predpokladáme však, že toto percento stúpne vzhľadom k tomu, že mesiac december je najsilnejším mesiacom, čo sa týka objemu vkladov," dodal Slobodník.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vianočné sviatky trávilo v slovenských väzeniach vyše 200 cudzincov
<< predchádzajúci článok
Keď je december studený, je vždy s úrodným rokom spojený