Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. apríla 2017

A. Broekers-Knolová: Politici musia niesť zodpovednosť za svoje činy



Aby politici získali späť dôveru svojich občanov, musia niesť zodpovednosť za svoje konanie, byť transparentní, učiť ľudí o demokracii a dať občanom možnosť ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 24. apríla (TASR) - Aby politici získali späť dôveru svojich občanov, musia niesť zodpovednosť za svoje konanie, byť transparentní, učiť ľudí o demokracii a dať občanom možnosť zúčastňovať sa na rozhodovacích procesoch, verejne sa angažovať. To sú podľa predsedníčky holandského Senátu Ankie Broekers-Knolovej základné piliere potrebné na obnovenie dôvery občanov v politikov.


"Musíme prijať zodpovednosť za naše činy, byť čo najtransparentnejší, učiť občanov a dať im možnosť zúčastňovať sa na rozhodovacom procese. A musíme by ochotní sa vyvíjať s plynutím času," povedala na summite predsedov parlamentov členských krajín EÚ, ktorý sa koná v Bratislave. Zároveň zdôraznila, že ak chcú politici, aby im ľudia verili, musia aj oni veriť občanom.

"Zapojenie občianok a občanov je veľmi dôležité," doplnila predsedníčka nemeckého Bundesratu Malu Dreyerová. Aj podľa nej sa treba zamyslieť nad tým, ako premostiť priepasť medzi parlamentmi a občanmi. Nazdáva sa, že treba využiť aj digitálne možnosti, ktoré ponúka súčasná doba. "Zdá sa, že parlament už nie je centrálnym miestom politického diškurzu," poznamenala s tým, že debata sa prenáša inde.

Parlamenty sú však podľa jej slov srdcom zastupiteľskej demokracie, a preto sa treba zamyslieť, ako ich posilniť do budúcnosti. "Musíme sa zaoberať aj novými informačnými kanálmi," podotkla. Varovala pred anonymnými diskusiami na internete, ktoré vedú až k extrémistickým prejavom. "Tento vývoj je nebezpečný pre našu parlamentnú demokraciu," upozornila. Zdôraznila potrebu nezávislých a overených správ. Vidí význam vo verejnoprávnych aj súkromných médiách.

Politici by podľa nej mali občianky a občanov oslovovať oveľa priamejšie a mali by sa k nim dostávať objektívne informácie. Mimoriadnu pozornosť treba podľa Dreyerovej venovať žiakom a žiačkam. Poukázala na praktiky v jej krajine. Okrem iných spomenula napríklad mladých ľudí, ktorí vysvetľujú rovesníkom, ako funguje politika.

"Musíme byť ako parlament otvorení," doplnil predseda dolnej komory írskeho parlamentu Seán Ó Fearghaíl, ktorý tiež hovorí o potrebe zlepšiť komunikáciu medzi parlamentom a ľuďmi. Poukázal na využívanie digitálnych technológií. "Snažíme sa tiež zlepšovať participáciu občanov na našom rozhodovacom procese," doplnil skúsenosti z domova. Vyzdvihol aj sociálne siete. Poukázal na to, že cez Tweeter napríklad tweetovali tajnú voľbu, v ktorej bol zvolený do funkcie práve on.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HOLEČEK: Z postoja ministra Plavčana som nesmierne sklamaný
<< predchádzajúci článok
Takmer 230 zamestnávateľov ponúkne na veľtrhu 31.000 pracovných miest