Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. septembra 2017

Imrich Tököli vošiel do dejín ako vodca protihabsburského povstania



Sedmohradské knieža Imrich Tököli



Zdieľať
Sedmohradské knieža Imrich Tököli Foto: www.wikipedia.com
Kežmarok/Bratislava 25. septembra (TASR) – Sedmohradské knieža Imrich Tököli (používa sa aj prepis mena Thököly) vošiel do dejín ako vodca protihabsburského stavovského povstania. V pondelok 25. septembra uplynie 360 rokov od jeho narodenia.


Rodák z Kežmarku sa narodil 25. septembra 1657. Bol synom uhorského magnáta slovenského pôvodu Štefana Tököliho a Márie, rodenej Ďulafiovej. Študovať začal v roku 1667 na evanjelickom kolégiu v Prešove. V roku 1670 počas obliehania Oravského hradu ušiel do Sedmohradska a stal sa aktívnym účastníkom boja proti Habsburgovcom. V roku 1678 sa stal vodcom stavovského povstania uhorskej šľachty.

Celé 17. storočie ako aj začiatok 18. storočia v Uhorsku boli poznačené neustálymi povstaniami uhorskej šľachty. Celé spomínané obdobie poznačila aj protireformácia – vystupovanie Habsburgovcov proti protestantským cirkvám.

V ťažení proti Habsburgovcov sa Tökölimu spočiatku darilo – obsadil celé Horné Uhorsko (dnešné Slovensko). Po týchto úspechoch bol v roku 1681 cisár Leopold nútený zvolať uhorský snem, ktorý napokon uzákonil náboženskú slobodu a povolil protestantom za určitých podmienok stavať tzv. artikulárne kostoly a školy.

Tököli sa podobne ako jeho predchodcovia spojil s Turkami, ktorí ho v roku 1682 korunovali za kráľa Horného Uhorska. Turecký sultán poslal Tökölimu symboly kráľovskej moci – vazalskú korunu, kráľovský plášť, meč, budzogáň a zástavu.

Úspechy sedmohradského kniežaťa netrvali dlho. Ukončila ich bitka pod Viedňou (dnes Rakúsko) v roku 1683, v ktorej cisár s pomocou Poliakov porazil spojené kurucko–turecké vojská. Po prehratej bitke bol Tököli nútený uchýliť sa k svojim spojencom. Odišiel s manželkou a najbližšími spolubojovníkmi do Turecka, kde 13. septembra 1705 v meste Izmir zomrel.

V roku 1906 boli jeho pozostatky uhorskou vládou prevezené do Kežmarku, kde ich uložili v evanjelickom kostole.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Projekt 100 v Kežmarku otvoria režiséri G. Kristóf a I. Šebestová
<< predchádzajúci článok
Predstaviteľ legendárneho Supermana Christopher Reeve by mal 65 rokov