19. mája 2007

Cleveland aj San Antonio postúpili

V oboch piatkových zápasoch semifinále konferencií v zámorskej NBA sa rozhodlo o postupujúcom a štvorica kandidátov na postup do bojov o titul je tak skompletizovaná. Mečbal na vlastnej palubovke mali k ...

NEW YORK 19. mája (WEBNOVINY) - V oboch piatkových zápasoch semifinále konferencií v zámorskej NBA sa rozhodlo o postupujúcom a štvorica kandidátov na postup do bojov o titul je tak skompletizovaná. Mečbal na vlastnej palubovke mali k dispozícii hráči San Antonia, ktorí ho vo výbornom zápase najmä výkonom v tretej časti hry využili k spokojnosti takmer 19-tisíc divákov. Phoenix už v plnej sile po návrate suspendovaných Amaré Stoudemira a Borisa Diawa hral zo Spurs okrem spomínanej tretej časti hry a úvodu štvrtej vyrovnanú partiu a v závere sa mu podarilo posledné nadýchnutie, keď dotiahol dvadsaťbodový náskok domácich na rozdiel piatich bodov. Hráči San Antonia ich však už na dostrel predĺženia nepustili a zaslúžene postúpili po víťazstve 114:106 do finále konferencie. To sa im podarilo už po tretí raz za posledných päť rokov, pričom k celkovému víťazstvu sa dostali v rokoch 2003 a 2005. Najlepším strelcom duelu bol s 38 bodmi (15 v poslednej štvrtine) práve navrátilec Amaré Stoudemire (12 doskokov), bol však jediným hráčom tímu s viac ako 20 bodmi. V domácom tíme boli takíto hráči až traja - Manu Ginobili s 33 bodmi, Tony Parker s 30 a Tim Duncan s 24 bodmi na svojom konte. "Bol to bojovný a fyzicky náročný duel. Sme víťazstvom nesmierne potešení. Tréner Mike D`Antoni a jeho tím sú naozaj profesionáli a hrali neuveriteľne dobrý basketbal. Úprimne povedané, budem musieť porozmýšľať, ako sme to dokázali," nechal sa po zápase počuť tréner Gregg Popovich, ktorý však pravdepodobne bude už radšej rozmýšľať nad prvým duelom proti Utahu Jazz v nedeľu na vlastnej palubovke.

Zápas plný zvratov odohrali hráči vo Východnej konferencii, keď Cleveland dominoval v prvej a poslednej štvrtine, zatiaľ čo domáce New Jersey malo jednoznačne navrch v tretej časti hry, keď dovolilo Cavaliers streliť iba 8 bodov. Kľúčovou postavou Cavs bol LeBron James, ktorý práve v zbabranej tretej štvrtine sedel na lavičke, tréner ho totiž šetril na záver stretnutia kvôli hrozbe vyfaulovania sa. "Tá štvrtina sa určite veľmi ťažko pozerala každému fanúšikovi Cavaliers. Je to jedna z tých, ktoré sa nemali stať," spomína na utrpenie pri sledovaní kritickej fázy hry z lavičky 22-ročný hráč. Z 22-bodového náskoku hostí bol zrazu iba jednobodový a to bol najvyšší čas na zmenu. V poslednej časti hry sa už James postavil na hraciu plochu, Cleveland vyhral štvrtinu 27:12 a zápas 88:72. "Je to nádherný pocit. Asi najkrajší, aký som ako basketbalista zažil," zdôveril sa po dueli šťastný strelec 23 bodov v zápase. Cleveland sa tak dostal do finále konferencie po tretí raz v histórii a prvýkrát od roku 1992. V pondelok sa na svojej palubovke predstaví proti hráčom Detroitu, čo bude náročná prekážka v snahe o postup do veľkého finále.

Výsledky - piatok:

Semifinále Východnej konferencie (hralo sa na štyri víťazné stretnutia):
New Jersey (6.) - Cleveland (2.) 72:88 - konečný stav série 2:4
Najviac bodov: Kidd 19 (12 doskokov), R. Jefferson 16, Moore 14, V. Carter 11, A. Wright 7 - L. James 23, D. Marshall 18, Gooden 16, Gibson 8, Ilgauskas a Varejao po 6, štvrtiny: 15:32, 23:21, 22:8, 12:27, 20 032 divákov

Semifinále Západnej konferencie (hralo sa na štyri víťazné stretnutia):
San Antonio (3.) - Phoenix (2.) 114:106 - konečný stav série 4:2
Najviac bodov: Ginobili 33 (11 doskokov), T. Parker 30, Duncan 24 (13 doskokov), Finley 11, B. Bowen 8 - Stoudemire 38 (12 doskokov), Nash 18 (14 asistencií), R. Bell a Barbosa po 13, Marion 11 (11 doskokov), štvrtiny: 23:23, 30:28, 28:16, 33:39, 18 797 divákov