Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

04. januára 2017

Colours of Ostrava 2017 privíta veľké mená world musicFestival Colours of Ostrava, archívna snímkaZdieľať
Festival Colours of Ostrava, archívna snímka Foto: Colours of Ostrava
Bratislava 4. januára (TASR) - Medzinárodný festival Colours of Ostrava dáva od svojho vzniku veľký priestor popredným svetovým menám zo scény world music - umelcom a kapelám, ktorých korene ležia v tradičnej hudbe Afriky, Ázie, ale aj Európy alebo Ameriky.


„Prvé tri mená - Afro Celt Sound System, Faada Freddy a Speed Caravan - sa na Colours of Ostrava vrátia po mnohých rokoch. Budú to však návraty v nových zostavách či s novým programom, často s presahmi do rocku, elektroniky, psychedelie alebo gospelu,” hovorí v úvode riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Britská štrnásťčlenná “superformácia” Afro Celt Sound System pod vedením Simona Emmersona, známa fúziou galských a západoafrických hudobných tradícii s elektrobeatmi, sa v Ostrave stanú jednou z “world music hviezd”.

„Predali milióny albumov vydaných Petrom Gabrielom, omráčili odborníkov aj Roberta Planta a svojim nasledovníkom navždy určili smer. Na Colours of Ostrava prinesú nový album Source, ktoré patrí podľa viacerých ankiet k najvýznamnejším nahrávkam roku 2016,” dodáva Holušová.

K pôvodnému nevšednému elektro-akustickému zvuku, ktorému vládne zvonivá kora N'Faly Kouyateho z Guinei, dunivá bhangra hráča na bubon dhol Johnnyho Kalsiho a umenie írskej hráčky na gajdy Emer Mayock, sa po novom pridali uhrančivý gajdoš, gitarista a raper Griogair, ženský guinejský zbor Les Griottes, severoírska jazzová speváčka a flautistka Ríoghnach Connolly i prepracovaný rytmický súboj Robbieho Harrisa s bodhranom a talking drumom úchvatného Moussa Sissokeho.

Na Colours of Ostrava sa Afro Celt Sound System vráti v pozmenenej zostave po siedmych rokoch, podobne ako senegalský spevák Faada Freddy, bývalý člen slávneho hip hopového tria Daara J, ktoré návštevníci videli dokonca pred dvanástimi rokmi. K fascinujúcej hudbe mu tentoraz bude stačiť len hlas, telo a päťčlenná acappela skupina. Faada Freddy sa v roku 2015 triumfálne vrátil s nádherným albumom Gospel Journey, zmesou gospelu, soulu, jazzu, reggae, popu a hip hopu, nahranom len s úžasnými hlasmi, beatboxom a s perkusionistom, “bubnujúcim” na ozvučenú hruď.

„K tvorivosti nepotrebujete nutne peniaze. Hudba môže byť dostupná pre každého. Stačí vám hlas a telo,” tvrdí Faada.

Do tretice - po ôsmich rokoch sa vracia do Ostravy alžírsko-senegalsko-francúzska formácia Speed Caravan, ktorá pod vedením alžírskeho hráča na elektrifikovanú lutnu oud Mehdi Haddaba, mieša do výrazného zvuku severoafrické chaabi, mbalax, hard rock aj elektro. S formáciou sa zapojili aj do Albarnoveho projektu Africa Express a sám hosťoval u kadekoho: Rachid Taha, Gorillaz, Salif Keita, Ibrahim Maalouf, Eric Truffaz a ďalší.

Šestnásty ročník festivalu Colours of Ostrava prebehne od 19. do 22. júla opäť v industriálnom areáli Dolných Vítkovíc s doteraz oznámenými hviezdami ako Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, Laura Mvula, Benjamin Clementine a Nouvelle Vague.

Štvordňové vstupenky sú v predaji na webovej stránke festivalu a v sieti Ticketpro. V predaji je taktiež ubytovanie v stanovom mestečku, parkovanie alebo miesto pre karavan. TASR informovala PR manažér Zdenko Hanout.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NOS: Vyhlásili 13. ročník súťaže Novinárska cena
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Prvá tohtoročná premiéra SND je hra od P. Esterházyho

Colours of Ostrava 2017 privíta veľké mená world music - diskusné fórum čitateľov