Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. februára 2011

Crazy shopom odzvoniloCrazy shopom odzvonilo, prezident dnes totiž podpísal novelu zákona o omamných ...Zdieľať
crazyshop Predajňa Crazy Shop, kde sa predávajú aj pseudodrogy sa nachádza v mestskej časti Bratislava.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Crazy shopom odzvonilo, prezident dnes totiž podpísal novelu zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch.


Novela z rezortu zdravotníctva, ktorú Národná rada SR schválila 11. februára a začne platiť od marca, rozširuje zoznam omamných a psychotropných látok o 43, medzi nimi aj o medializovaný mefedrón, ktorý je aktuálne zakázaný v trinástich krajinách Európskej únie.

Na Slovensku sa spája najmä s predajom rôznych "suvenírov" v tzv. crazy shopoch. Novelou doplnené látky, najmä mefedrón, sú charakteristické tým, že nemajú liečivé účinky a sú návykové. V ich prípade vzniká závislosť a aj vysoká pravdepodobnosť prechodu na tvrdšie drogy. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika odhadom zomrelo v dôsledku užívania mefedrónu v Európe už 40 ľudí.


Podpísal aj novelu o vojnových hroboch

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač, prezident podpísal aj novelu zákona o vojnových hroboch. Cieľom novely, ktorú schválil parlament 8. februára a platiť má od 1. apríla, je odstrániť problémové situácie, ktoré niekedy vznikajú v súvislosti s uložením ostatkov vojnovej obete prevezených na Slovensko z iného štátu.

Právna norma stanovuje povinnosť obce, ktorá je rodiskom vojnovej obete prevezenej zo zahraničia zriadiť jej vojnový hrob. Terajší zákon takúto povinnosť obciam neukladá, v praxi potom vznikajú problémy najmä pre zdĺhavosť a administratívnu náročnosť. Novela tiež umožní urýchlené odstránenie následkov živelnej pohromy alebo vandalstva na vojnovom hrobe, obec v týchto prípadoch bude môcť požiadať o príspevok počas celého kalendárneho roka a ministerstvo vnútra jej bude môcť podľa svojich možností prideliť finančné prostriedky.

Schválená zákonná úprava rozširuje okruh právnických osôb, ktorým možno poskytnúť finančný príspevok zo štátneho rozpočtu na vojnové hroby o občianske združenia, ktoré majú túto problematiku v predmete činnosti. Ivan Gašparovič podpísal dnes osem legislatívnych noriem, medzi nimi aj novelu Zákonníka práce, novely zákonov o bankách, o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja, o obchodovaní s emisnými kvótami, o lesnom reprodukčnom materiáli a aj novelu zákona o archívoch a registratúrach.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žiaden z 25 Slovákov v Líbyi nežiada o evakuáciu
<< predchádzajúci článok
Libra v pondelok posilnila voči euru