13. marca 2008

Cuche o sebe: ”Som idiot!”, Miller má veľký glóbus

Američan Bode Miller môže oslavovať zisk druhého veľkého krištáľového glóbusu v kariére.

BORMIO 13. marca (WEBNOVINY) - Američan Bode Miller môže oslavovať zisk druhého veľkého krištáľového glóbusu v kariére. Matematicky ho síce v celkovom hodnotení Svetového pohára v alpskom lyžovaní 2007/2008 ešte môže predstihnúť Švajčiar Didier Cuche, hovorkyňa tímu z krajiny helvétskeho kríža Kristina Schneiderová však vo štvrtok potvrdila, že jej krajan sa rozhodol vynechať záverečný špeciálny slalom. Miller, ktorý vyhral glóbus už v roku 2005, skončil vo štvrtkovom super G na 12. mieste a pred Cuchom, ktorý ako šestnásty nebodoval, má pred poslednými dvoma pretekmi aktuálnej sezóny náskok 191 bodov. V hre je stále 200 bodov, ak by Miller už ani raz neskončil do 15. miesta a Švajčiar by vyhral slalom i obrovský slalom, získal by celkový primát. To je však nereálne, keďže Cuche je špecialista na rýchlostné disciplíny a slalomy nikdy nejazdí. Keďže medzi ženami má šancu na veľký glóbus Lindsey Vonnová, reprezentanti USA môžu triumfovať v oboch kategóriách v jednom ročníku prvýkrát po 25 rokoch. Naposledy sa to podarilo Philovi Mahreovi a Tamare McKinneyovej v roku 1983. "Dnes ešte nebudem hovoriť," povedal po štvrtkovom super G Miller. Ochotnejší bol iba Američanov osobný tréner John McBride, ktorý sa teší z toho, že o glóbuse sa rozhodlo ešte pred poslednými pretekmi sezóny. "Sme šťastní, že sa nebude musieť rozhodovať v slalome. Boli by to potom veľké nervy. Myslím si, že tento rok bol Bode jedným z najvšestrannejších lyžiarov," uviedol McBride pre AP. Víťazom posledného super G sezóny sa v talianskom Bormiu stal Rakúšan Hannes Reichelt a celkom nečakane získal aj malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v tejto disciplíne. Dvadsaťsedemročný Rakúšan okrem svojho výborného výkonu na 2129-metrovej trati na známej zjazdovke Stelvio využil aj slabší deň lídra poradia v super G Švajčiara Didiera Cucha. Ten skončil napokon až šestnásty (+1,44 s) a keďže vo finále SP boduje len 15 najlepších, vyšiel tentoraz naprázdno. Reichelt získal 100 bodov a stačilo mu to presne na zlikvidovanie Cuchovho 99-bodového náskoku. Rakúsky zjazdár však mal aj poriadny kus šťastia, lebo štvrtkový super G v Bormiu vyhral len s náskokom jedinej stotinky sekundy pred Švajčiarom Didierom Defagom a Cucha paradoxne odsunul z 15. miesta (získal by zaň 16 bodov a glóbus by bol jeho) predposledný jazdec v štartovej listine, jeho krajan Daniel Albrecht ("Som spokojný so svojou jazdou, ale Didiera mi je veľmi ľúto"). Tretiu priečku si vo štvrtkových pretekoch vybojoval Slovinec Aleš Gorža, ktorý sa len druhý raz v kariére postavil vo SP na stupeň víťazov. "Nemám slov, stále nemôžem uveriť, že takmer nemožné sa stalo skutočnosťou," uviedol v prvej reakcii na svoj senzačný a nikým nečakaný triumf Reichelt, ktorého doterajším najväčším úspechom je 10. miesto v super G na ZOH 2006 v Turíne. "Dnes mi zahralo všetko do kariet. Benni (Raich - pozn. SITA) splnil, čo sľúbil. Pred pretekmi mi povedal, že sa mi pokúsi pomôcť. Nielen jemu, ale všetkým pretekárom, ktorí sa dostali medzi mňa a Cucha, dnes zaplatím pivo," tvrdil s úsmevom na tvári víťazný Rakúšan. "Pred pretekmi som odhadoval svoje šance na zisk glóbusu maximálne na päť percent. Nik nepredpokladal, že Cuche nezíska nijaké body. Ja som si išiel len zajazdiť čo najlepšie, na celkový triumf v super G som nemyslel." Tridsaťtriročný Cuche, ktorý už získal malý glóbus za zjazd, len stroho skonštatoval: "Ak ste dnes na horách stretli nejakého idiota, tak potom som to bol ja," hneval sa Švajčiar sám na seba." Pre Hannesa Reichelta, rodáka z Altenmarktu, to bolo celkovo štvrté víťazstvo v pretekoch SP v kariére, tretie v super G a druhé v tejto disciplíne v sezóne 2007/2008. Výsledky: Muži - super G: 1. Hannes Riechelt (Rak.) 1:45,00 min, 2. Didier Defago (Švajč.) +0,01, 3. Aleš Gorža (Slovin.) +0,34, 4. Benjamin Raich (Rak.) +0,38, 5. Francois Bourque (FR.) +0,51, 6. Erik Guay (Kan.) +0,55, 7. Werner Heel (Tal.) +0,64, 8. Ivica Kostelič (Chorv.) +0,87, 9. Hermann Maier (Rak.) +0,92, 10. Andrej Jerman (Slovin.) +0,97. Konečné poradie v hodnotení super G (po 7 zo 7 pretekov): 1. Hannes Reichelt (Rak.) 341 bodov, 2. Didier Cuche (Švajč.) 340, 3. Benjamin Raich (Rak.) 286, 4. Didier Defago (Švajč.) 262, 5. Christoph Gruber (Rak.) 251, 6. Erik Guay (Kan.) 240, 7. Marco Büchel (Licht.) 230, 8. Bode Miller (USA) 211, 9. Mario Scheiber (Rak.) 205, 10. Hermann Maier (Rak.) 194. Celkové poradie vo SP (po 38 zo 40 pretekov): 1. Bode Miller (USA) 1409 bodov, 2. Didier Cuche (Švajč.) 1218, 3. Benjamin Raich (Rak.) 1173, 4. Manfred Moelgg (Tal.) 855, 5. Ivica Kostelič (Chorv.) 813, 6. Ted Ligety (USA) 798, 7. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 743, 8. Daniel Albrecht (Švajč.) 715, 9. Didier Defago (Švajč.) 619, 10. Mario Matt (Rak.) 594. SITA

ZJ. LYŽOVANIE-SP: Triumf Suterovej, glóbus v super G pre Rieschovú