Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

06. decembra 2005

Darujte si pod stromček viac času



Aj keď žijeme v čase masového prenikania počítačov a mobilných telefónov, rukou písané záznamy na papier z nášho života ešte úplne nevymizli.



Zdieľať
  Postupným vývojom sa pre kategóriu najviac zdokonalených a vylepšených klasických kalendárov, diárov a záznamníkov ujal názov „plánovacie systémy“. Ich majitelia si na začiatku jednorazovo zakúpia „blok“, do ktorého si podľa potreby už len dokupujú listovú „náplň“ na denné, týždenné či mesačné plánovanie, poznámkové listy, formuláre na zapisovanie a plánovanie úloh, adresáre s kontaktmi a podobne.

„Plánovacie systémy pôvodne vznikli pre manažérov a aj preto ich dnes nazývame manažérske diáre či záznamníky. Slúžia však dobre každému užívateľovi, ktorý potrebuje mať neustály prehľad o svojom dennom programe, prirodzene, s výhľadom na najbližšie časové obdobie, či už je to týždeň, mesiac alebo rok,“ hovorí Ing. Roman Sviták zo spoločnosti ADK, ktorá je najväčším českým výrobcom plánovacích systémov s obchodným zastúpením aj na Slovensku.
Každý plánovací systém je vybavený základným súborom rozdeleným na niekoľko častí. Prvú časť zvyčajne tvorí súbor listov na plánovanie aktivít a činností (teda klasický záznamník a diár), druhú vložený súbor listov na zapisovanie potrebných údajov pre naplánované aktivity (napríklad kniha jázd, formuláre na zaznamenávanie finančných transakcií či konkrétnych projektov a ich priebehu, týždenné rozvrhy atď.) a napokon tretí súbor listov na poznámky a grafické záznamy (čisté, linkované aj štvorčekové papierové listy, prípadne milimetrový papier).      
Jednotliví výrobcovia ešte zvyknú pridať aj zložku tzv. doplnkových informácií (mapy, kilometrovník, prehľad PSČ, prevody jednotiek atď.) a spravidla aj formuláre určené na záznamy adries a kontaktov.
Charakteristickou vlastnosťou plánovacích systémov je rešpektovanie osobných potrieb ich  užívateľov. Jednotlivé súbory listov možno jednoducho vyberať či voľne dokupovať, vďaka čomu si plánovací systém môže každý ľahko prispôsobiť vlastným potrebám a požiadavkám.
„Človek, ktorý stojí pred voľbou, aký plánovací systém si má vybrať na ďalší rok, by nemal zabudnúť na jeden pomerne dôležitý aspekt. Práve diár bude totiž jeho sprievodcom každý deň po celý rok a bude dotvárať jeho imidž. Preto štýl pri výbere zohráva dôležitú rolu,“ upozorňuje Roman Sviták. Plánovacie systémy sa najčastejšie vyrábajú s doskami z kvalitnej kože, ale v poslednom čase pribudli aj ekologickejšie modely s imitáciou kože či z nylonu. Jednotlivé produkty sú dostupné v rôznych veľkostiach, spravidla od formátu A 7, cez veľkosť A 6 až k najpoužívanejším A 5 a pomerne veľkým A 4. Doplnková výbava by mala zodpovedať celkovej úrovni plánovacieho systému (napríklad rešpektovať kvalitu pier a podobne) a jej šírku prispôsobiť predpokladanému typu užívateľov, či už ide o zásobníky na vizitky, CD disky, priehradky na kreditné karty, puzdrá na mobilné telefóny či PDA. „Cena jednotlivých systémov závisí od výbavy konkrétneho modelu, kvality materiálov, veľkosti a, samozrejme, aj od výrobcu,“ spresňuje Roman Sviták.
Novinkou v najmodernejších plánovacích systémoch je samostatná časť koncipovaná podľa najnovších poznatkov z oblasti Time Managementu - vedy o správnom plánovaní a riadení času. Túto vlastnosť možno považovať za kľúčovú pomôcku na ujasnenie nielen pracovných, ale aj celkových životných priorít. Vychádza zo zásad štvrtej generácie Time Managementu, ktorá zdôrazňuje tzv. proaktívny prístup. Jeho podstatou je, že kladie dôraz nielen na správne stanovenie cieľov a jednotlivých krokov smerujúcich k ich splneniu, ale predovšetkým dosiahnutie osobnej spokojnosti a vyrovnanosti v pracovnom i osobnom živote. 

(hyž, foto archív ADK)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počítač by nemal poškodzovať vaše zdravie
<< predchádzajúci článok
RECENZIA - Niekedy je rada dôležitejšia ako liek