24hod.sk    Radíme

07. novembra 2016

Detoxikačné kúry sú zbytočné, až škodlivé. A ani jedna nefunguje, preukazuje výskum



Detoxikácia sľubuje vyčistiť organizmus od škodlivých látok a zároveň rýchlo schudnúť. Faktom ale je, že organizmus už sa čistí sám, a to vďaka obličkám a pečeni.



Zdieľať
Detoxikačné kúry sú zbytočné, až škodlivé. A ani jedna nefunguje, preukazuje výskum

Aj kilogramy, ktoré rýchlo zhodí, sa čoskoro vracajú. Detoxikačný nápoje nečistia organizmus a navyše spomaľujú metabolizmus, upozorňujú vedci, ktorí sa problematikou zaoberajú.

Keď sa cítime previnilo, že sme to prehnali s jedlom a pitím, máme často zároveň pocit, že sme intoxikovaný. Prečo teda nevyskúšať nejakú tú prečisťovacej kúru, ktorými sa to na internete len tak hemží. Detoxikácia nám sľubuje, že očistí organizmus od škodlivých látok a zároveň že nám umožní veľa a rýchlo schudnúť. Ide ale o falošné sľuby. V jednom z dokumentov Harvardovej univerzity sa zdôrazňuje, že existenciu údajných toxínov by bolo treba najprv preukázať.

"Medicína pozná len jednu reálnu detoxikáciu, a to od alkoholu, liekov a jedov pomocou špecifických procedúr. Toxíny, ktoré sú zodpovedné za bolesti hlavy, ďalšie bolesti, tráviace problémy, únavu či depresiu, sa neodstráni takzvanú prečisťovacej kúrou, ale zlikviduje ich sám náš organizmus, ktorý je na to dokonale vyzbrojený. Obličky a pečeň postupne neutralizujú a vypudí z tela kovy a chemické látky, ktoré by nám mohli škodiť. Džús alebo niečo podobné nám v tom nepomôže, "uvádzajú vedci z Harvardskej univerzity.

Ako funguje diéta - a ako nefunguje detoxikácia

Pokiaľ ide o zhadzovanie kilogramov, všetky očisťovacie kúry drasticky znižujú bazálny metabolizmus. Organizmus, ktorý je vystavený takmer pôstu (nápoje väčšinou nahrádzajú jedlo), nastolí pohotovostný režim a spomalí svoje funkcie. Vďaka tomu, že konzumujeme málo kalórií, síce chudneme, dostavujú sa ale vedľajšie účinky, ako je únava, návaly neovládateľného hladu, problémy s dýchaním, bolesť hlavy a problémy so stolicou.

Po ukončení detoxikácie sa zhodené kilogramy rýchlo vracajú. Navyše strácame tekutiny, a tak akonáhle sa vrátime k bežnému stravovaniu, vracia sa aj pôvodná váha, upozorňujú vedci.

V prečisťovacej programoch chýbajú proteíny a ďalšie podstatné výživné látky. Obsahujú len málo sacharidov a často sú doplňované preháňadlami, ktorá vyvolávajú dehydratáciu, stratu elektrolytov, ktoré kontrolujú vodnú rovnováhu v tele, a dostavujú sa problémy s črevami. Tieto diéty môžu ťažko poškodiť črevnú mikroflóru, a ak ich často opakujeme, vystavujeme sa riziku metabolickej acidózy. Tá ohrozuje elektrolytickú rovnováhu, kedy sa krv stáva kyslejšia, čo môže viesť k veľmi vážnym následkom.

Ako poznamenal taliansky denník Corriere della Sera, technikám, ktoré sľubujú prečistenie čriev, je lepšie neveriť. V črevách totiž "odpadový" materiál neprilieha k stenám, preto je zbytočné čreva "premývať", aby sme sa zbavili teoreticky toxických látok z črevných stien. Riziká, ktoré pri detoxikačných kúrach vznikajú, prevyšujú ich prípadný prínos.

Fakty namiesto reklamy

Podobne to vidí aj profesor medicíny Edzard Ernst, ktorý prednáša na Exeter University: "Existujú dva druhy detoxu - jeden je uznávaný a účinný, druhý nie." Tým uznávaným je podľa vedca lekárskej odstránenie chemikálií z tiel ľudí s ťažkými závislostný. "Ten druhý je pojem, ktorý si ukradli mastičkári, podnikatelia a šarlatáni, aby predávali mizernú pseudoléčbu," uviedol tento lekár pre britský Guardian.

Roku 2009 skupina britských vedcov zoskupených v neziskovej organizácii Senca about Science kontaktovala výrobcu 15 produktov ponúkaných v lekárňach a obchodoch, ktoré mali údajne "detoxikovať." Išlo o najrôzmější druhy výrobkov, od diét až po šampóny a koktaily. Ani jediný z výrobcov nebol schopný uviesť žiadny argument, akým spôsobom ich produkty detox vykonávajú.


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/detoxikacne-kury-su-zbytocne-az-skodlive-a-ani-jedna-nefunguje-preukazuje-vyskum-cl473747.html