Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. apríla 2006

Detská nemocnica v Banskej Bystrici dostala nový ostrov životaBanskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) dnes dostala darom od Nadácie SPP "ostrov života", čiže špeciálne resuscitačné lôžko pre záchranu detských pacientov v ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 10. apríla (WN/SITA) - Banskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) dnes dostala darom od Nadácie SPP "ostrov života", čiže špeciálne resuscitačné lôžko pre záchranu detských pacientov v kritickom stave. Skladá sa z univerzálneho respirátora pre deti od predčasne narodených až po 19-ročné, polohovateľného lôžka so systémom proti preležaninám, monitora a infúznych dávkovacích púmp.

"Má všetko, čo na prežitie potrebuje kriticky choré dieťa, ktorému napríklad zlyháva dýchanie a cirkulácia," povedal riaditeľ DFNsP Ladislav Laho. Cena tohto zariadenia je takmer 2,8 milióna korún. "Cena detského života je nevyčísliteľná. Sme radi, že aspoň takto môžeme pomôcť pri jeho záchrane," uviedol predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu a člen správnej rady Nadácie SPP Philippe Boucly.
V súčasnosti má DFNsP tri kompletné "ostrovy života". Podľa Laha sa na nich vystrieda 300 až 350 pacientov do roka. "Z toho 100 je skutočne kriticky chorých, ktorým ide naozaj o život a sú závislí od prístrojov," dodal Laho. Väčšina kritických stavov detí sú následky autonehôd.

Hoci nové špecializované resuscitačné lôžko prevzala detská nemocnica oficiálne až dnes, využíva ho už dlhšie. Od piatka je na ňom deväťročný chlapec, ktorý sa topil počas plaveckého výcviku a resuscitovali ho vyše 20 minút. Regionálna nemocnica ho neprijala a poslala rovno do banskobystrickej DFNsP ako možného darcu orgánov. Podľa Laha však stále nie je vylúčená jeho záchrana.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kate Moss opäť spolupracuje so značkou Calvin Klein
<< predchádzajúci článok
Štefan Chlebo otvoril vlastnú tanečnú školu