03. júna 2007

Di Luca víťazom Giro d´Italia, záver pre Petacchiho

Talian Danilo Di Luca sa stal prvýkrát v kariére víťazom prestížnych cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorých nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu z Vestone do Milána (185 km) vyhral jeho krajan ...

MILÁNO 3. júna (WEBNOVINY) - Talian Danilo Di Luca sa stal prvýkrát v kariére víťazom prestížnych cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorých nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu z Vestone do Milána (185 km) vyhral jeho krajan Alessandro Petacchi. Di Luca, jazdiaci vo farbách tímu Liquigas, dosiahol najväčší úspech svojej kariéry. V záverečnej etape, ktorá mala tradične už skôr exhibičný charakter, počas presunu do Milána svoj triumf nadšene oslavoval, tím mu pripravil na posledné kilometre z celkovo 3486 na 90. ročníku bicykel v ružových farbách.

Di Luca vyhral celkovo s náskokom 1:55 min pred prekvapením tohto ročníka Andym Schleckom z Luxemburska, ktorý je mladším bratom známejšieho Franka. Čoskoro 22-ročný cyklista sa stal víťazom súťaže mladých nádejí. Celkovo tretí skončil ďalší Talian Eddy Mazzoleni z tímu Astana.
V záverečnej etape dosiahol Petacchi svoje piate tohtoročné etapové víťazstvo na Gire a celkovo 24. v kariére. V posledných metroch pred tradičným cieľom na Corso Venezia v Miláne predviedol svoje schopnosti a ukázal, že v tohtoročnom pelotóne bol najlepším špurtérom. S 24 prvenstvami v koncovkách je v historickom poradí Gira na 6. mieste spoločne s Giuseppem Saronnim, keď predstihol svojho krajana Francesca Mosera. Rekordérom so 42 prvenstvami je ďalší taliansky cyklista Mario Cipollini. Prvý raz triumfoval Petacchi v etape v roku 2003.
V Miláne videli diváci cieľ etapy najväčších pretekov na Apeninskom polostrove 132-krát, Petacchi na Corso Venezia triumfoval po rokoch 2004 a 2005 aj tretí raz.