Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

26. septembra 2007

Diabetici riskujú slepotu len aby nepribrali



Zatiaľ čo v roku 2000 bolo na svete hlásených 171 miliónov pacientov chorých na diabetes mellitus (DM), v roku 2025 to má byť 380 miliónov. Paralelne s nárastom tohto ochorenia má vzostupnú ...



Zdieľať

AMSTERDAM 26. septembra (WEBNOVINY) - Zatiaľ čo v roku 2000 bolo na svete hlásených 171 miliónov pacientov chorých na diabetes mellitus (DM), v roku 2025 to má byť 380 miliónov. Paralelne s nárastom tohto ochorenia má vzostupnú tendenciu aj výskyt nadváhy a obezity v populácii. Pred dvoma rokmi bolo vo svete 400 miliónov obéznych ľudí, o 18 rokov ich má byť o tristo miliónov viac. Vyplýva to zo záverov, ktoré 19. septembra prezentoval na tlačovej konferencii Európskej asociácie pre štúdium diabetu (EASD 2007) v holandskom Amsterdame doktor Andreas Liebl z Centra pre diabetes a metabolizmus na Fachklinik v nemeckom Bad Heilbrunne. Situácia je oveľa dramatickejšia, ako sa zdalo pred pár rokmi. V roku 1994 odborníci predpovedali, že v roku 2010 bude cukrovka postihovať 239 miliónov ľudí, no dnes je to už asi 246 miliónov. Každý rok pritom na DM ochorie viac ako sedem miliónov ľudí, čiže dvaja ľudia každých desať sekúnd.

Obezita a cukrovka však čoraz viac vstupujú aj do života detí, predovšetkým diabetes typu 2 (DM 2). V USA už dnes 30 až 35 percent školopovinných detí trpí nadváhou a tento nepriaznivý trend nasleduje aj Európa. Znamená to, že čím viac je obéznych detí, alebo detí s nadváhou, tým viac dospelých diabetikov bude v spoločnosti.

Diabetes sa spája s viacerými rizikami. Ak sa však k nemu pridruží aj obezita, pacienti riskujú ďaleko viac. Ročne vo svete zomrú tri milióny ľudí s diagnózou DM, čím sa toto ochorenie radí na štvrtú priečku spomedzi všetkých príčin úmrtí. Život diabetika ako taký, je plný komplikácií, no i tým sa dá vhodnou liečbou čiastočne predísť, respektíve oddialiť ich nástup. "Ročne sa vo svete vykoná asi milión amputácií súvisiacich s cukrovkou, pol milióna diabetikov má vážne problémy s funkciou obličiek a 300 000 stratí zrak," povedal Liebl a dodal, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyčíslila ročné náklady spojené s liečbou diabetu a sprievodnými komplikáciami na 15 percent všetkých zdravotných ročných nákladov. "Diabetes sa teda javí byť významným problémom verejného zdravia 21. storočia," konštatoval. Preto zdôraznil potrebu kontroly liečby tohto ochorenia. Tá spočíva napríklad aj v používaní inzulínu, ktorý sa vyznačuje rovnomerným vstrebávaním do krvi, vďaka čomu sa znižuje pravdepodobnosť výskytu hypoglykémie a tiež hyperglykémie.

Nadviazal na neho profesor Frank Snoek z VU University Medical Center Amsterdam, ktorý upozornil na vzájomný vzťah medzi nárastom hmotnosti a diabetom. Ako uviedol, pacienti liečiaci sa na DM 1 (diabetes závislý na inzulíne) zväčša užívajú inzulín, zatiaľ čo pacienti s DM 2 (diabetes nezávislý na inzulíne), užívajú orálne antidiabetiká. Polovica z druhej skupiny však musí začať užívať inzulín priemerne po šiestich rokoch od nastúpenia liečby. Inzulín im má pomôcť pri znižovaní glukózy v krvi, čoho výsledkom je redukcia miery komplikácii. Polovica z pacientov s DM 2 sa však bojí začať s inzulínovou terapiou. Aj názor lekárov je v nastavení liečby nejednotný. "Tridsať percent z nich odďaľuje nástup liečby inzulínom tak dlho, až kým to nie je úplne nevyhnutné," povedal Snoek a dodal, že "polovica pacientov s DM 2 považuje liečbu inzulínom za trest".

Strašiakmi pri liečbe inzulínom bývajú často aj ihly (tzv. "needlephobia"). Predovšetkým mladé dievčatá majú zasa strach z nadmerného priberania na hmotnosti (tzv. Diabulimia). "Až 80 percent z týchto pacientov je totiž obéznych, alebo má nadváhu," vysvetlil Snoek. Príčin, prečo diabetici priberajú, je viacero. Tento neželaný, no bežný dôsledok inzulínovej terapie vzniká, keď pacient zo strachu, aby neupadol do hypoglykemickej krízy, neustále niečo konzumuje. Zvyšovanie hmotnosti u diabetikov ale pri správnom nastavení inzulínovej liečby nemusí byť samozrejmé. Celkovo odborníci dospeli k záveru, že včasné nasadenie inzulínovej liečby je pre liečbu ochorenia kľúčové.

Vedúci Oddelenia endokrinológie v Tulane University Medical Centre v New Orleans (USA) Vivian A. Fonseca priblížil závery prieskumu, do ktorého sa zapojilo 5 104 diabetikov. Z nich 50,2 percenta uviedlo, že "sa o svoju hmotnosť strachuje", 25 percent sa strachuje veľmi. Hmotnosť desí najmä dievčatá a chlapcov. Zo spomínanej vzorky 91,7 percenta dievčat priznalo, že hoci inzulín by mali užívať pravidelne, z času na čas si dávku nevpichnú. Až 93 percent chlapcov priznalo to isté. Aby schudli, riskujú tak napríklad slepotu. Aj mladé ženy robia to isté. Jedna z troch pacientok s DM 1 priznala, že občas dávku neužije. Ako Fonseca zdôraznil, dôležitú úlohu hrá v liečbe tohto ochorenia práve manažovanie hmotnosti. "Mierna redukcia hmotnosti je prípustná a prináša aj výrazné zdravotné benefity," povedal Fonseca. Je ale nemožné odmietať látku, ktorá má pomáhať.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Diabetici strávia na JIS viac času (18. 7. 2007)
 Med môže zabrániť amputácii u diabetikov (6. 5. 2007)



nasledujúci článok >>
Vedci objavili najstaršie pozostatky človeka mimo Afriky
<< predchádzajúci článok
Spotreba tepla na Slovensku by mala klesať