Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2017

DIJSSELBLOEM: O mojej budúcnosti na čele Euroskupiny je skoro hovoriť



Jeroen Dijsselbloem



Zdieľať
Jeroen Dijsselbloem Foto: FOTO TASR/AP
Brusel 20. marca (TASR) – Holandský predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes vyhlásil, že o jeho možnom zotrvaní vo funkcii po strate ministerskej funkcie rozhodnú ostatní ministri financií štátov eurozóny. Na čele Euroskupiny je spravidla jeden z ministrov financií štátov eurozóny, ale Dijsselbloem si funkciu po výsledku volieb v Holandsku nemusí udržať.


Dijsselbloem pred dnešným zasadnutím Euroskupiny naznačil, že rokovania o zostavení novej vládnej koalície po minulotýždňových voľbách môžu trvať niekoľko mesiacov. Kým nevznikne nový kabinet, udrží si ministerskú funkciu a bude predsedať aj Euroskupine, teda zoskupeniu štátov EÚ platiacich eurom. Mandát šéfa Euroskupiny mu vyprší v januári 2018.

"Či bude časový rozdiel medzi príchodom nového ministra (financií, pozn. TASR) a koncom môjho mandátu, to je ešte priskoro komentovať. Mali by sme to prebrať, keď nastane ten moment. Je na Euroskupine, aby rozhodla, ako chce postupovať," vyhlásil holandský minister financií.

Situáciu však zamotali holandské voľby. Doterajšia koaličná Strana práce (PvdA), ktorej členom je Dijsselbloem, utrpela debakel a z doterajších 38 mandátov jej zostalo len deväť. V prípade, že sa v novej vláde stane ministrom niekto iný, núkajú sa tri možnosti.

Členovia eurozóny môžu ponechať Dijsselbloema na poste do konca funkčného obdobia aj keby nebol ministrom. Prípadne by ho mohol nahradiť minister financií z práve predsedajúceho štátu Rady EÚ, ktorým je tento polrok Malta a od júla Estónsko. Ďalšou možnosťou je, že by Dijsselbloem sám z funkcie odstúpil pred koncom mandátu. Vtedy by si museli štáty eurozóny zvoliť nového predsedu alebo fungovať dočasne bez lídra.

Ministri financií eurozóny dnes vyhodnotia implementáciu rozpočtov v štátoch Euroskupiny a celkovú rozpočtovú situáciu. Zhodnotia upravené rozpočty Španielska a Litvy, ktoré pôvodne neboli v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu.

Na programe bude opäť Grécko a jeho reformný program, od ktorého sú závislé financie z tretieho záchranného balíka. Ďalším bodom bude debata o penzijných systémoch štátoch eurozóny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí Slováci prehrali s Faerskými ostrovmi a nepostúpili
<< predchádzajúci článok
Áder: Macedónsko značne prispieva k riešeniu migračného problému