24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2017

Diplomat Butrus Butrus-Ghálí zanechal v OSN nezmazateľnú stopu



Butrus Butrus-Ghálí.



Zdieľať
Butrus Butrus-Ghálí. Foto: TASR/AP
Káhira/Bratislava 14. novembra (TASR) – Od narodenia egyptského politika, diplomata a bývalého generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Butrusa Butrusa-Ghálího uplynie v utorok 14. novembra 95 rokov.


Butrus Butrus-Ghálí sa narodil 14. novembra 1922 v egyptskej Káhire. Potomok koptskej kresťanskej rodiny vyštudoval univerzitu v rodnom meste a v roku 1949 získal doktorát z medzinárodného práva na univerzite v Paríži (Francúzsko). Svoju kariéru začal na káhirskej univerzite a pôsobil tam 28 rokov. Získal Fulbrightovo štipendium a roky 1954 a 1955 strávil na Kolumbijskej univerzite v americkom New Yorku. Dva roky pôsobil na Akadémii medzinárodného práva v holandskom Haagu. Zúčastňoval sa na medzinárodných konferenciách a prednášal na univerzitách po celom svete. Publikoval množstvo článkov o zahraničnej politike a stal sa autorom viac ako 20 kníh.

Univerzitu v Káhire opustil v roku 1977, keď sprevádzal vtedajšieho egyptského prezidenta Anvara Sadata na jeho historickej ceste do izraelského Jeruzalema, kde hľadali východisko z vojnového konfliktu medzi Egyptom a Izraelom. V tejto súvislosti sa zúčastnil aj na mierových rokovaniach v americkom Camp Davide.

Naďalej pôsobil na politickej scéne v Egypte a stal sa poslancom parlamentu vo svojej krajine. V roku 1991 ho menovali za ministra zahraničných vzťahov v egyptskej vláde.

Generálnym tajomníkom OSN sa stal v roku 1992. Butrus Butrus-Ghálí sa označuje za najkontroverznejšiu postavu OSN od doby Kurta Waldheima v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Okrem transformácie organizácie čelil problémom spojeným s jednotkami OSN a udalosťami napríklad v Somálsku alebo v bývalej Juhoslávii. Nedošlo ani k medzinárodnej zhode o úlohe jednotiek OSN po ukončení studenej vojny. Okrem toho sa kritizovala aj byrokratická činnosť OSN. Najväčšími kritikmi boli USA, ktoré dospeli až k odopretiu finančnej podpory OSN. Výsledkom postoja Spojených štátov bolo nezvolenie Butrusa Butrusa-Ghálího na tento post v druhom funkčnom období.

Neskôr viedol medzinárodnú organizáciu frankofónnych štátov. V posledných rokoch pôsobil na vysokom poste na holandskej akadémii (Hague Academy of International Law).

V roku 2001 Ottawská univerzita (University of Ottawa) v Kanade udelila bývalému generálnemu tajomníkovi OSN čestný titul ako ocenenie jeho pôsobenia na medzinárodnej scéne.

Politika podľa egyptských médií hospitalizovali so zlomeninou panvy. Rodina naňho naliehala, aby išiel do Francúzska na operáciu, ale rozhodol sa zostať v Egypte.

Butrus Butrus-Ghálí zomrel v rodnej Káhire 16. februára 2016 vo veku 93 rokov.

Úrad egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího vtedy vo vyhlásení uviedol, že "svet stratil impozantnú politickú osobnosť, ktorá obohatila svetovú politiku".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/diplomat-butrus-butrus-ghali-zanechal-v-osn-nezmazatelnu-stopu-cl548605.html