Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2022

Dôkazná použiteľnosť nahrávok Gorila podľa Haščákovho právnika neprichádza do úvahy, materiály musia byť zničenéZ rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Jaroslava Zdieľať
jaroslav hascak 676x455 24.6.2022 (Webnoviny.sk) - Z rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Jaroslava Haščáka nepriamo vyplýva, že dôkazná použiteľnosť nahrávok Gorila neprichádza do úvahy. V stanovisku to uvádza právny zástupca finančníka Martin Škubla.


ESĽP vzal podľa neho totiž na vedomie vyjadrenie Ústavného súdu SR z roku 2015 o tom, že materiály získané v rámci akcie Gorila sú buď zničené, alebo nie sú použiteľné na žiadne právne relevantné účely vrátane dokazovania.

Materiály musia byť zničené


„Po druhé, aj ESĽP rovnako konštatoval, že existencia materiálov z akcie Gorila je v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, a preto tieto materiály musia byť zničené," doplnil Škubla.

Zároveň citoval stanovisko súdu, podľa ktorého „tam, kde pretrvávajúca existencia napadnutých materiálov sama o sebe zakladá porušenie práv sťažovateľa, náprava z hľadiska dohovoru musí byť v princípe schopná viesť k zničeniu týchto materiálov".

„Elementárna logika pritom hovorí, že ak musí byť niečo zničené, tak to nemôže byť použité inak. Napríklad na účel dokazovania," dodal právnik.

ESĽP v prípade Haščák proti Slovenskej republike týkajúcom sa odpočúvania Slovenskou informačnou službou (SIS) v rokoch 2005 až 2006 v rámci tzv. akcie Gorila rozhodol tak, že priznal sťažovateľovi 9 750 eur a zvyšok nároku zamietol. V rámci troch sťažností podaných v rokoch 2012 a 2016 požadoval finančník 66-tisíc eur z titulu nemajetkovej ujmy.

Sťažnosť na dĺžku trestného konania


Jaroslav Haščák sa na ESĽP sťažoval na základe článku osem Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd na „realizáciu dvoch súhlasov na odpočúvanie, na vytvorenie a uchovávanie rôznych materiálov na základe tohto odpočúvania, na nedostatok záruk proti zneužitiu, na údajný únik informácií a na neexistenciu účinného prostriedku nápravy“.

Ďalej sa sťažoval na dĺžku trestného konania, ktoré bolo údajne proti nemu v tejto súvislosti vedené a na porušenie práva na prezumpciu neviny. Tvrdil, že v rámci vyšetrovania tzv. kauzy Gorila, v priebehu ktorého bol opakovane vypočúvaný ako svedok, bol v skutočnosti materiálne obvinenou osobou.

Ďalej tvrdil, že verejné vyjadrenia štátnych predstaviteľov vo vzťahu k jeho osobe v tomto ohľade porušili jeho právo na prezumpciu neviny.


Zdroj: Webnoviny.sk - Dôkazná použiteľnosť nahrávok Gorila podľa Haščákovho právnika neprichádza do úvahy, materiály musia byť zničené © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čo znamená pre Slovensko začlenenie Ukrajiny do EÚ? Podľa Hegera sa tým okrem bezpečnosti zvýši ešte niečo
<< predchádzajúci článok
V Bachledovej doline horel les, zasiahol stovky metrov porastu