Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2010

Domáce dokumentárne filmy sa predstavia v súťaži CinematikPiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010 v Piešťanoch.Zdieľať
Súčasťou novej súťažnej sekcie bude seminár venovaný dokumentárnej tvorbe a panelová diskusia o stave a pozícii dokumentu v slovenskej audiovízii. Pribudla sekcia filmov ocenených medzinárodnou organizáciou filmových novinárov a novinárok FIPRESCI a sekcia venovaná "nechcene nepodareným filmovým titulom, ktoré prepadli do Filmového pekla".

Slovenskej dokumentárnej tvorbe bude na 5. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch venovaná sekcia Cinematik.doc. Priestor v nej dostanú domáci filmoví dokumentaristi a dokumentaristky, pre ktorých by sa mal MFF Cinematik podľa organizátorov "stať dôležitou a efektívnou medzinárodnou platformou". Súčasťou novej súťažnej sekcie bude seminár venovaný dokumentárnej tvorbe a panelová diskusia o stave a pozícii dokumentu v slovenskej audiovízii. Prihlásené celovečerné dokumenty nad 52 minút, uvedené do kinodistribúcie prednostne v období od 15. septembra 2009 do 15. septembra 2010, zhodnotí medzinárodná porota. Víťazná snímka získa cenu Cinematik.doc pre najlepší slovenský dokument. Domáci tvorcovia a tvorkyne zároveň dostanú možnosť osobne filmy uviesť a po projekciách o nich diskutovať s publikom.
 

Piaty ročník Cinematiku, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. septembra 2010, ponúkne tradične i hlavnú súťažnú kategóriu - Meeting Point Europe (Miesto stretnutia Európa), ktorá sa koná pod záštitou Medzinárodnej organizácie filmových novinárov a novinárok FIPRESCI.
 

K štandardným sekciám - Rešpekt, Za hranicou kultu, Krajina pod lupou, DoKma, Čo dom dal, Kinema choice, Hore dolu prúdom, Profil, Zvláštne uvedenie, Cinematik Jr., pribudla i sekcia filmov ocenených medzinárodnou organizáciou filmových novinárov a novinárok FIPRESCI a sekcia venovaná "nechcene nepodareným filmovým titulom, ktoré prepadli do Filmového pekla". V druhej menovanej festival ponúkne "to najlepšie z toho najhoršieho a otvorí diskusiu o odvrátenej strane dejín svetovej kinematografie".
 

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hudobné ceny Anděl ovládla třinecká skupina Charlie Straight
<< predchádzajúci článok
Raketoplán Discovery sa odpojil od ISS