Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2018

Donald Trump a Kim Čong-un podpísali dohodu



Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie.



Zdieľať
Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie. Foto: TASR/AP
 
Singapur 12. júna (TASR) - Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v utorok komplexnú dohodu, ktorej obsah nebol zverejnený. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Po podpise dohody šéf Bieleho domu povedal, že má so severokórejským vodcom "vynikajúci vzťah" a že ho "určite" pozve do Spojených štátov a ešte veľakrát sa s ním stretne. Vyslovil tiež presvedčenie, že v Severnej Kórei dôjde veľmi rýchlo k denuklearizácii. Okrem toho Trump označil Kima za "veľmi nadaného človeka", ktorý miluje svoju vlasť.

Na záver summitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Singapurský summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi.
 

KĽDR sa zaviazala zabezpečiť úplnú denuklearizáciu: USA dajú bezpečnostné záruky



Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na utorňajšom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu "nové" vzťahy. Informovala o tom agentúra AP.

V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa konalo v utorok 12. júna v hotelovom komplexe Capella na ostrove Sentosa v Singapure.

Išlo vôbec o prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un pózujú po podpise komplexnej dohody, ktorej obsah nebol zverejnený počas historického stretnutia v Singapure 12. júna 2018. Foto: TASR/AP

 

Čínsky rezort zahraničia: Malo by sa zvážiť uvoľnenie sankcií voči Severnej Kórei



Čínske ministerstvo zahraničných vecí v utorok vyhlásilo, že medzinárodné spoločenstvo by malo zvážiť uvoľnenie sankcií voči Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra Reuters po tom, ako americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali "komplexný" dokument zameraný na denuklearizáciu.

Hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang uviedol, že jeho krajina bude hrať konštruktívnu úlohu s cieľom pomáhať pri napĺňaní dohôd zo summitu. Označil pritom za veľmi dôležité a zmysluplné, že lídri USA a KĽDR viedli dialóg na rovnakej úrovni.

"Píše sa nová história a Čína to víta a podporuje. Je to tiež cieľ, ktorý je v súlade s čínskymi očakávaniami a úsilím," povedal hovorca na pravidelnom brífingu.

Vyjadril želanie, aby Severná Kórea a USA odstránili prekážky, dospeli k vzájomnej dôvere a uskutočnili podstatné kroky k dosiahnutiu denuklearizácie a mieru na Kórejskom polostrove. "Želáme si, aby sa všetky zainteresované krajiny pridali k tomuto úsiliu a Čína zohrá svoju vlastnú konštruktívnu úlohu," dodal Keng Šuang podľa agentúry Jonhap.

Trump sa s Kimom na summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu "nové" vzťahy. V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Išlo vôbec o prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.
 

Trump: Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom



Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom a Kim o tom vie. Povedal to americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Singapure po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a podpise spoločného vyhlásenia. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Podľa Trumpa bolo stretnutie s Kimom bezprecedentné a zároveň dokázalo, že skutočná zmena je možná. Okrem toho vyslovil presvedčenie, že USA a Severná Kórea čoskoro otvoria veľvyslanectvá. "Stretnutie, bolo úprimné, priame a produktívne. Predseda Kim spustí proces, ktorý urobí mnohých ľudí šťastnými."

"Prítomnosť záplavy médií Kima neteší, ale chápe, prečo sú tu. Ľud Severnej a Južnej Kórey má spoločnú budúcnosť, avšak najprv je nutné odstrániť hrozbu jadrových zbraní," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Trump, pričom dodal, že sankcie uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti. Zrušené budú až vtedy, keď budú severokórejské jadrové zbrane zneškodnené.

Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov. "Dúfam, že to bude čoskoro," povedal Trump. Denuklearizácia je podľa neho komplexný problém, ale keď sa s ňou už raz začne a "dostanete sa do určitého bodu, niet cesty späť a všetko už napreduje veľmi rýchlo".

Severokórejský vodca podľa Trumpa sľúbil, že znefunkční všetky tri testovacie jadrové zariadenia vrátane toho, ktorý slúži na skúšky raketových motorov.

K otázke bezpečnosti Kórejského polostrova americký prezident povedal, že neuvažuje o jej znížení, avšak v konečnom dôsledku chce z Južnej Kórey stiahnuť 32.000 amerických vojakov, ktorí sú tam dislokovaní. Vyzval tiež na skončenie "vojnových hier", ktoré budú podľa neho obnovené len v prípade, že rozhovory nebudú napredovať podľa predstáv Spojených štátov.

Pred Trumpovou tlačovou konferenciou premietli novinárom prítomným v sále krátky dokument, ktorý americký prezident venoval Kimovi pred jeho odchodom zo Singapuru. Film naznačuje pozitívne vyhliadky, ktoré KĽDR má.
 

Rusko označilo summit Trumpa a Kima za dôležitý krok vpred



Ruská federácia vo všeobecnosti pozitívne hodnotí impulz, ktorý poskytol utorkový summit lídrov Spojených štátov a Severnej Kórey Donalda Trumpa a Kim Čong-una k riešeniu situácie na Kórejskom polostrove, ale chcela by počkať na podrobnosti o konečných dohodách. Pre agentúru TASS to uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

"Momentálne nemôžeme nevítať, že sa urobil dôležitý krok vpred. Samozrejme, diabol sa skrýva v detailoch a je potrebné porozumieť špecifikám. Ale impulz, ako to chápeme, je daný," povedal Riabkov.

Podľa neho Ruská federácia, ako aj "jej čínski priatelia a ďalší účastníci" šesťstranných rozhovorov o riešení situácie na Kórejskom polostrove očakávajú, že tento formát bude opäť v kurze, čo pomôže dosiahnuť konkrétne výsledky v tomto smere.

Riabkov poznamenal, že Moskva vždy vítala akékoľvek kroky zamerané na denuklearizáciu Kórejského polostrova. "Rovnako ako predtým Ruská federácia bude mať politické, intelektuálne, praktické a kreatívne príspevky k riešeniu problémov (Kórejského polostrova)," dodal Riabkov.
 

Irán: Trump môže zrušiť akúkoľvek jadrovú dohodu so Severnou Kóreou



Iránska vláda varovala v utorok severokórejského vodcu Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump môže zrušiť akúkoľvek jadrovú dohodu so Severnou Kóreou.

"Čelíme mužovi, ktorý odvoláva svoj podpis zo zahraničia," citovala hovorcu iránskej vlády Mohammada Bákera Nóbachta agentúra Fars. Jeho vyjadrenia boli prvými vyhláseniami zo strany Iránu po tom, ako Trump s Kimom zavŕšili svoj summit v Singapure. V ich spoločnom vyhlásení sa medziiným uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Agentúra AP pripomína, že cestou na stretnutie s Kimom Trump v nedeľu stiahol svoj podpis pod dohodou lídrov štátov skupiny G7 na ich summite v Kanade.

USA tiež v máji odstúpili od jadrovej dohody s Iránom. K nej dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
 

Juhokórejský prezident: Summit USA-KĽDR je začiatkom nových mierových dejín



Juhokórejský prezident Mun Če-in privítal výsledky utorňajšieho summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Nazval ho historickou udalosťou, ktorá podľa neho ukončí posledný konflikt studenej vojny, a začne písať nové dejiny mieru a spolupráce na Kórejskom polostrove. Informovala o tom agentúra Jonhap.

"Z celého srdca gratulujem a vítam úspech historického summitu USA-KĽDR," uvádza sa v Mun Če-inovom vyhlásení, ktoré prišlo niekoľko hodín po tom, čo sa v Singapure skončilo historicky prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

"Moja veľká najväčšia chvála patrí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a predsedovi Kim Čong-unovi za ich odvahu a smelé rozhodnutie," uvádza sa ďalej vo vyhlásení juhokórejského prezidenta.

 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česko zasiahli opäť búrky, tentoraz aj s veľkými krúpami
<< predchádzajúci článok
Brusel a Paríž chcú rozšíriť protiteroristickú spoluprácu