Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2016

Dopady pre brexitu: Anglicko bude investične menej príťažlivé



Na snímke zamestnankyňa počas výroby nového elektromobilu BMW i3 v rámci oficiálneho štartu veľkoobjemovej výroby v závode nemeckej automobilky BMW AG v Lipsku.



Zdieľať
Na snímke zamestnankyňa počas výroby nového elektromobilu BMW i3 v rámci oficiálneho štartu veľkoobjemovej výroby v závode nemeckej automobilky BMW AG v Lipsku. Foto: TASR/AP
Mníchov 25. júna (TASR) - Brexit bude mať podľa názoru experta na automobilový priemysel Stefana Bratzela z vysokej školy Bergisch Gladbach "zreteľne negatívne vplyv na automobilový sektor" v krajine. Najvýraznejšie sa prejaví u výrobcov ako Nissan alebo BMW, ktorí majú na Britských ostrovoch závody s veľkou kapacitou.


Anglicko mimo EÚ bude ako cieľ investícií menej príťažlivé. Bratzel očakáva postupný odchod automobiliek z jeho územia. Výrobcovia a ich subdodávatelia už teraz prehodnocujú investície, ktoré by mali v krátkom čase realizovať. Dôvodom je neistota a pravdepodobné vyššie celkové náklady. Profesor predpokladá, že v strednodobom a dlhodobom horizonte dôjde k presťahovaniu kapacít na európsku pevninu.

Očakáva, že rokovania EÚ s Veľkou Britániou budú dlhé a ťažké, lebo únia bude chcieť odradiť tých, čo by chceli ísť v britských šľapajach.

Koncern BMW vyrobil vlani v Anglicku viac ako 200.000 vozidiel Mini a polovicu z nich exportoval. Nissan a Jaguar Land Rover, ktorý patrí do indického koncernu Tata, tam vlani vyrobili po 500.000 vozidiel, Toyota 190.000 a dcéra amerického General Motors Opel-Vauxhall 140.000.


Brexit môže krátkodobo oslabiť dopyt nájomcov po nehnuteľnostiach


Po úvodnom šoku však možno očakávať opätovný nárast aktivity. Konštatovala to realitno-poradenská spoločnosť JLL v reakcii na štvrtkové (23.6.) referendum, v ktorom si občania Veľkej Británie zvolili odchod z Európskej únie.

FOTO TASR - Jozef Ďurník Foto: TASR


Takáto zásadná zmena bude podľa firmy nevyhnutne viesť k neistote v celej ekonomike aj na realitných trhoch, v prípade dobre zvládnutého odchodu však môžu byť jej najzávažnejšie dôsledky najviac citeľné počas nasledujúcich dvoch rokov.

V krátkodobom horizonte môžeme očakávať oslabený dopyt zo strany nájomcov, keďže firmy budú venovať viac času prehodnocovaniu svojich investičných a expanzných rozhodnutí,“ predpovedá poradenská spoločnosť.

Úvodné reakcie na realitných trhoch vrátane slovenského môžu byť podľa nej do značnej miery prehnané. „Po úvodnom šoku však možno očakávať opätovný nárast aktivity v nadväznosti na znovu sa objavujúce možnosti najmä na kľúčových britských trhoch, a taktiež z dôvodu oslabujúcej libry. Nálada v spoločnosti a cenotvorba budú zohrávať kľúčovú úlohu pri strategickom rozhodovaní firiem,“ domnieva sa JLL.

V krátkodobom a strednodobom horizonte očakáva zhoršovanie nálady investorov na britskom trhu. Považuje za pravdepodobné, že počas nasledujúcich dvoch rokov sa výnosy z nehnuteľností na britských trhoch znehodnotia približne o 10 %.

Firma zároveň predpokladá, že sa môžu objaviť aj pozitívne dôsledky predovšetkým na zvyšných vyspelých trhoch Európy. V súvislosti s pohybom meny môžu byť podľa nej niektoré časti britského trhu krátkodobo zaujímavé pre medzinárodných investorov, minimálne kým nestálosť meny opadne.

Táto udalosť môže byť spúšťačom pre mnohých investorov, ako aj pre ostatné firmy k tomu, aby urobili zmeny vo svojich súčasných stratégiách na realitných trhoch. Niektoré rozhodnutia môžu aj naďalej zostať odložené, alebo budú prehodnotené úplne. Všetko bude závisieť od pripravenosti EÚ, rýchlosti rokovaní a politického konsenzu,“ uviedol vedúci oddelenia oceňovania nehnuteľností a prieskumu trhu JLL Slovensko Peter Nitschneider.












Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
F.Gyurcsány:Orbán musí prestať protiutečeneckou politikou oslabovať EÚ
<< predchádzajúci článok
E. HARISSOVÁ: Pomalý rozpad Británie nie je strašenie