19. apríla 2014

Doprastav vyhral na Slávii 3:2 a získal majstrovský titul

Na snímke radosť hráčok Doprastavu po vyhratom prvom sete. Zľava v popredí Lucia Nikmonová, Daniela Mesková a Monika Stankovianska. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 19. apríla (TASR) - Hráčky Doprastavu Bratislava zvíťazili v sobotňajšom štvrtom stretnutí finále play off extraligy volejbalistiek na ihrisku Slávie EU Bratislava 3:2, v sérii triumfovali 3:1 a získali tretí majstrovský titul v klubovej histórii. Slávia, ktorá nechýbala vo finále ani raz od vzniku samostatnej slovenskej extraligy v roku 1993 a svoju unikátnu sériu natiahla na 22 finálových sezón, tak neobhájila majstrovský titul z vlaňajška. Do klubovej vitríny, v ktorej je 14 titulov slovenských šampióniek, tak pridali zverenky trénera Martina Hančíka ôsme striebro.

Celkovo sa Doprastav a Slávia stretli vo finále piatykrát. Po sobote vedú "modro-žlté" v bilancii 3:2.

Domáce nastúpili na zápas s nožom na krku a s vedomím, že v prípade prehry by sa sezóna pre ne skončila. Slávia sa rýchlo ujala vedenia 7:3, postupne jej náskok narástol až na rozdiel rozdiel siedmich bodov (14:7). Potom však jej hráčky zbytočne znervózneli, začali robiť chyby a prestalo im vychádzať aj podanie. Doprastavu sa podarilo vyrovnať a postupne priebeh duelu otočil. Za stavu 18:19 zaznamenali hosťujúce hráčky sériu 5:1 a po 26 minútach vyhrali prvé dejstvo 25:19.

Druhý set bol vyrovnaný do stavu 14:13. Dôležité body potom zaznamenala výborne hrajúca smečiarka Slávie Kuciaková a domáce sa ujali päťbodového vedenia (18:13). Tréner Doprastavu Tomáš Varga sa snažil oživiť zostavu, do zápasu po prvý raz v priebehu finálovej série poslal blokárku Abrhámovú, ale domáce si už náskok udržali a vyrovnali na 1:1.

Vyrovnaná bola aj prvá polovica kľúčového tretieho dejstva. Za stavu 14:14 zabrali Doprastavu kľúčové hráčky Hatinová so Stankovianskou a zverenkyne trénera Tomáša Vargu sa dostali do rozhodujúceho náskoku. Slávia síce zabojovala, z 18:24 stiahla na 22:24, ale tretí set napokon prehrala 22:25.

Vo štvrtom dejstve domáce nenechali nič na náhodu a rýchlo sa dostali do dvojciferného náskoku (11:3). Hráčky Doprastavu set vypustili a sústredili sa na rozhodujúce piate dejstvo. V ňom sa aj zásluhou domácich chýb dostal Doprastav do vedenia 5:1 a následne si náskok sústredeným výkonom udržiaval. Hoci sa domáce snažili, ale na lepšie hrajúce súperky v sobotu nemali. Doprastav vyhral skrátený piaty set 15:8, celú sériu 3:1 na zápasy a získal majstrovský titul.

Finále - 4. zápas:
VK Slávia EU Bratislava - VK Doprastav Bratislava 2:3 (-19, 18, -22, 13, -8)
120 minút, rozhodovali: Juráček a Královič, 500 divákov /konečný stav série: 1:3, titul získal Doprastav/

zostavy:
Slávia: Kuciaková, Hudecová, Smataníková, Kóšová, Rákošová, Pištěláková, libero Doležajová (Doludová, Svatošová, Sikelová, Mitrengová, szabóová)
Doprastav: Hatinová, Drobňáková, Potocká, Koseková, Mesková, Stankovianska, libero Nikmonová (Skalová, Abrhámová, Martináková, Ovečková)