Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. augusta 2007

Dôvera v priemysle v auguste najhoršia za 11 mesiacov



Dôvera v priemysle bola v auguste najhoršia za posledných jedenásť mesiacov. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorého sa hodnota indikátoru dôvery v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Dôvera v priemysle bola v auguste najhoršia za posledných jedenásť mesiacov. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorého sa hodnota indikátoru dôvery v priemysle oproti júlu znížila o 9,3 bodu na 7 bodov. Na pokles pritom mali vplyv predovšetkým technologické odstávky a celozávodné dovolenky. Úroveň indexu však ovplyvnili aj nižšie očakávania vývoja produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles dopytu po priemyselných výrobkoch.

Názory respondentov na vývoj priemyselnej produkcie sú podľa ŠÚ negatívne. Po piatich mesiacoch pozitívneho vývoja trend priemyselnej produkcie v auguste poklesol o 15 bodov a dostal sa pod dlhodobý priemer. Pokles očakávajú respondenti vo výrobe dopravných prostriedkov, elektriny, plynu a vody a výroby inde nezaradenej. Opak predpokladajú producenti výroby obuvi, kde až 54 % respondentov očakáva rast produkcie. Saldo očakávaného celkového dopytu po priemyselnej produkcii v auguste pokleslo o 8 bodov. Negatívne očakávania majú najmä respondenti spracovania dreva, kde až 73 % respondentov očakáva pokles, a vo výrobe celulózy a papiera. Optimistickí sú manažéri v ťažobnom priemysle a vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Respondenti, reprezentujúci 91 % produkcie, považujú celkový dopyt za dostatočný.

Saldo zahraničného dopytu v auguste pokleslo oproti júlu o 11 bodov. Pokles zahraničného dopytu očakávajú najmä spracovatelia dreva a v chemickom priemysle. Rast dopytu na zahraničných trhoch očakávajú najmä respondenti výroby kovov a kovových výrobkov a výroby ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Väčšina respondentov, až 89 %, považuje úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú. Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle mierne vzrástlo o 1 bod. Zásoby sa zvýšili hlavne vo výrobe inde neklasifikovanej a vo výrobe celulózy a papiera. Nižšie zásoby sú najmä v ťažobnom priemysle a vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Za primeraný považuje stav zásob 95 % respondentov.

Očakávania vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace po minulomesačnom výraznom raste poklesli o 19 bodov a dostali sa pod úroveň dlhodobého priemeru o 8 bodov. Pokles produkcie očakávajú len producenti vo výrobe obuvi, elektriny, plynu a vody. Ostatné odvetvia predpokladajú rast produkcie, najmä výroba elektrických a optických zariadení, výroba celulózy a papiera a spracovanie dreva. Podľa regiónov najvýraznejší rast produkcie sa očakáva v Trnavskom kraji, kde sa v tomto zmysle vyjadrilo 71 % respondentov. Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov sa v porovnaní s júlom znížilo o 16 bodov. Znižovanie cien sa predpokladá najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a vo výrobe elektrických a optických zariadení. Ostatné odvetvia predpokladajú rast cien priemyselných výrobkov.

Saldo očakávanej zamestnanosti na najbližšie tri mesiace podľa vyjadrení respondentov v auguste pokleslo o 7 bodov. Znižovanie počtu zamestnancov očakávajú najmä respondenti vo výrobe elektriny, plynu a vody, vo výrobe kovov a kovových výrobkov a vo výrobe textilu a odevov. Podľa veľkostnej štruktúry s poklesom počítajú najmä podniky od 500 zamestnancov, podľa regiónov v Košickom kraji. Zvyšovanie zamestnanosti očakávajú hlavne respondenti vo výrobe koksu a ropných rafinovaných produktov. So stabilizáciou zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch počíta 61 % respondentov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pojednávanie v prípade Kubašiakovej vraždy odročené
<< predchádzajúci článok
Európske akcie zhodnotili, americký a japonský trh oslabil