Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. decembra 2005

Druhé kolo župných volieb sa skončilo fiaskom





Zdieľať
Tak toto bolo naozaj fiasko! Takmer deväťdesiat percent voličov sa v sobotu neunúvalo a k volebným urnám neprišli. Celková účasť dosiahla len 11,07 %, čo je pravdepodobne svetový rekord. V obci Červeňany vo Veľkokrtíšskom okrese dokonca nehlasoval nikto, ani volebná komisia! „To je na Guinnessovu knihu rekordov,“ smeje sa sociológ Pavol Haulík. Práve jeho tip na výsledok bol najbližšie k reálu - tvrdil, že bude medzi 10-15 %, ale skôr nižší. Nevylučoval ani možnosť menšieho ako desaťpercentného výsledku - a v trenčianskom regióne prišlo k urnám len 7 % voličov! „Zrátal som si to - ak by tí kandidáti na županov, ktorí prehrali, dokázali získať o 0,5 % voličských hlasov viac, v šiestich z ôsmich VÚC by vyhral iný župan. A tých        22 000 ľudí sa už naozaj dá do volebných miestností pozvážať aj autobusmi,“ ilustruje Haulík príkladom, ako máličko ľudí rozhodovalo o nových županoch. „Je to úder občianskemu charakteru politiky,“ tvrdí politológ Rastislav Tóth. Ľudia totiž nevolili nielen vládnych, ale ani opozičných kandidátov - jednoducho, ostali doma. „Kraje boli vytvorené umelo,“ hľadá Tóth príčiny volebného kolapsu. „Občania vidia, že s ich problémami im župan príliš nepomôže, ak si nepomôžu sami,“ dodáva politológ. Aj podľa Haulíka župy za ostatné roky nedokázali presvedčiť občanov o svojej opodstatnenosti. „Nízka účasť bola čiastočne prejavom nezáujmu, ale určite aj protestu voči politike ako takej,“ myslí si sociológ.
Podobne ako Tóth, aj Haulík predpokladá, že čiastočne by mohla pomôcť revízia volebných zákonov. Obzvlášť nešťastný je podľa neho práve župný volebný zákon. „Viacmandátový väčšinový systém v kombinácii s dvojkolovou voľbou župana stavia voliča pred neriešiteľné dilemy,“ tvrdí Haulík - tlačí totiž strany do prečudesných koalícií. Občan potom nevie, ako má voliť kandidáta, ktorého zároveň podporuje „jeho“ strana, aj strana, ktorú nemôže ani cítiť...
Združenie Občianske oko navrhuje okrem iného zjednotiť volebné termíny a namiesto množstva rôznych noriem vytvoriť jeden prehľadný a zrozumiteľný volebný kódex. „Inak sa v roku 2009 dočkáme rovno troch volieb s piatimi kolami - som zvedavý, koľko ľudí bude v takom prípade ochotných chodiť hlasovať,“ upozorňuje Peter Novotný z Oka.  

Druh volieb a deň volieb Volebná účasť (%)

Parlamentné voľby 20.-21. 9 .2002 70,06
Komunálne voľby 6.-7. 12 .2002 49,51
Voľby prezidenta (1. kolo) 3. 4 .2004 47,94
Voľby prezidenta (2. kolo) 17. 4. 2004 43,05
Voľby do Európskeho parlamentu  13. 6. 2004 16,96
Regionálne voľby (1. kolo) 26. 11. 2005 18,02
Regionálne voľby (2. kolo) 10. 12. 2005 11,07

Volebná účasť v ostatných rokoch stále klesá. Na porovnanie, v prvých župných voľbách pred piatimi rokmi dosiahla 26,02 v prvom a 22,61 % v druhom kole.
Zdroj: Občianske oko  

Ďalšie derby medzi Banskou Bystricou a Zvolenom

Obyvatelia Banskej Bystrice a Zvolena mali počas druhého kola regionálnych volieb opäť raz dôvod na zmeranie síl. Tradiční rivali z čias spoločného pôsobenia v prvej hokejovej lige postavili do druhého kola svojich kandidátov, Banskobystričana Milana Murgaša (Smer-SD) a Zvolenčana Jozefa Mikuša (SDKÚ). Zakorenené súperenie medzi „Pažravou“ a „Bryndziarmi“ sa premietlo aj do volebnej účasti, ktorá bola v týchto dvoch mestách najvyššia v kraji. Tvrdé zápolenie predpovedal aj hovorca Krajskej volebnej komisie (KVK) Peter Pelegrini, ktorý uviedol, že „najväčší boj o župana sa zvedie v Banskej Bystrici a vo Zvolene a podstatnou mierou k tomu prispeje odveká rivalita“. Jeho odpoveď bola predzvesťou Pyrrhovho víťazstva Milana Murgaša, ktorý vyhral iba o 981 hlasov. V jeho rodnej Banskej Bystrici zvíťazil doslova s odretými ušami. „Banská Bystrica sa prejavila ako typicky úradnícke mesto, kde štátni úradníci volia nominanta vládnej koalície,“ vyhlásil sklamane Murgaš.

Na východe päť podnetov

Člen volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja za koalíciu SDKÚ, KDH, DS, nepodpísal zápisnicu o voľbách. Podľa jeho informácií totiž „dochádzalo v niektorých volebných okrskoch k porušovaniu volebného moratória“. Inak komisia evidovala päť podnetov. Podľa jej predsedníčky Viery Haľkovej jedným z podnetov bolo i konanie slávnostného zastupiteľstva PSK v čase moratória. Komisia riešila tiež podnet, ktorý sa týkal navádzania na voľby v prospech Petra Chudíka v rómskej osade v Chminianskych Jakubovanoch a Jarovniciach. „Zobrali sme ho len na vedomie, keďže zákon takýto postup nerieši ako právne porušenie,“ uviedla Haľková. Ďalší podnet podal Domov sociálnych služieb v Petrovanoch na Dušana Hrušku. V ňom sa uvádza, že klienti DSS, ktorí sú zbavení právnej spôsobilosti, dostali list vyzývajúci na podporu Hrušku. 

Orava zápasila so Žilinou

Medzi prvými novému žilinskému županovi Jurajovi Blanárovi gratuloval jeho súper Jozef Tarčák. Do poslednej chvíle sa však volebné vážky kolísali v prospech jedného i druhého kandidáta. Zaváhania nastali pri opätovnom sčítaní hlasov v Mútnom na Orave a netrpezlivo očakávané výsledky volieb na Orave a v Žiline. Tarčák v námestovskom obvode na Orave jednoznačne bodoval, pre víťaza Blanára sa zas rozhodla drvivá väčšina žilinských voličov. Nakoniec pri veľmi  nízkej účasti voličov vo voľbách - iba 9,2 percenta - sa volebné vážky naklonili na Blanárovu stranu.

Iveta Benková, Ján Filip, Ján Krempaský
Daniel Forgács


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Svetová rarita: 90 percent voličov zostalo doma! (12. 12. 2005)



nasledujúci článok >>
Do hlasovania sa zamiešala aj mafia
<< predchádzajúci článok
Svetová rarita: 90 percent voličov zostalo doma!