Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. augusta 2015

Druhý semester Filmového kabinetu otvorí komédia Kačacia polievka



S novým školským rokom otvoria v bratislavskom Kine Lumiére druhý semester cyklu o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie - Filmový kabinet. "Prednášky ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Alexandra Moštková
Bratislava 27. augusta (TASR) - S novým školským rokom otvoria v bratislavskom Kine Lumiére druhý semester cyklu o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie - Filmový kabinet. "Prednášky a projekcie sa začnú 3. septembra a ešte stále je možné sa na ne registrovať," TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).


Kabinet predstaví chronologicky svetovú kinematografiu od 30. do 60. rokov 20. storočia. Bude sa venovať témam americká komédia, francúzsky poetický realizmus, hĺbka obrazu u Orsona Wellesa, film noir medzi Francúzskom a USA, taliansky neorealizmus, budovanie napätia u Alfreda Hitchcocka, hrdina slovenského filmu u Paľa Bielika, cinéma vérité a kinematografia ako poézia v tvorbe talianskeho režiséra Piera Paola Pasoliniho. "Ide o mimoriadne vzrušujúce a fascinujúce obdobie, ktoré ukazuje, že kinematografia je aj po nástupe zvuku živá a vo výbornej kondícii," charakterizujú druhý semester v programovom bulletine Filmového kabinetu jeho lektori Michal Michalovič a Juraj Oniščenko.

Počas druhého semestra nazvaného Obdobie zrenia sa uskutoční desať stretnutí, ktoré budú pozostávať z prednášky, projekcie filmu a diskusie po ňom. Oproti prvému vydaniu kabinetu v rokoch 2013 a 2014 ponúkne štyri nové témy prednášok. V programe sú projekcie zásadných diel svetovej kinematografie ako Kačacia polievka (1933) režiséra Lea McCareyho, Pepé le Moko (1937) Juliena Duviviera, Občan Kane (1941) Orsona Wellesa, Hlboký spánok (1946) Howarda Hawksa, Umberto D. (1952) Vittoria De Sicu, Okno do dvora (1954) Alfreda Hitchcocka, Vlani v Marienbade (1961) Alaina Resnaisa, Parížsky máj (1963) dvojice režisérov Chris Marker a Pierre Lhomme a Teoréma (1968) Piera Paola Pasoliniho. Slovenským zástupcom je snímka Paľa Bielika Štyridsaťštyri (1957).

Prvá prednáška sa uskutoční 3. septembra o 18.00 h. Hosťujúci lektor Rastislav Steranka predstaví základné pramene americkej filmovej komédie a hovoriť bude aj o prvých amerických komikoch. Po prednáške bude projekcia absurdnej politickej satiry Kačacia polievka. Druhý semester Filmového kabinetu 2015/2016 potrvá do 21. januára. Informácie o podmienkach prihlasovania sú na www.aic.sk/kinolumiere/filmovy-kabinet.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti pokračuje aj v septembri
<< predchádzajúci článok
Vytisková sa v SuperStar cíti výborne, nakrúcanie si uživa