Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. decembra 2006

Druhý výstup do kozmu bol rýchlejší, ako sa predpokladalo



Astronauti amerického raketoplánu Discovery - Robert Curbeam a prvý švédsky astronaut Christer Fuglesang, dnes úspešne dokončili druhý výstup do otvoreného kozmu. Výstup im trval presne päť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Astronauti amerického raketoplánu Discovery - Robert Curbeam a prvý švédsky astronaut Christer Fuglesang, dnes úspešne dokončili druhý výstup do otvoreného kozmu. Výstup im trval presne päť hodín a podarilo sa im zapojiť káble k novému solárnemu článku, ktorý zdvojnásobí zdroj elektrickej energie pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Astronauti pracovali precízne a rýchlo, čím svoj výstup stihli dokončiť o hodinu skôr, ako bolo pôvodne naplánované. "Sme na konci práce mimo plavidlo. Užívali sme si to s vami a už nemáme nič, chlapci, čo by sme vám dali urobiť, takže sa pokojne môžete vrátiť na stanicu," oznámilo kontrolné stredisko v Houstone astronautom. Mimoriadne delikátna operácia vyžadovala vypnutie elektrickej energie na polovici ISS, aby sa predišlo prípadnému zásahu elektrinou. Všetky dôležité prístroje však bezchybne pracovali, keďže posádka využívala uzatvorený bezpečný okruh. Tretí výstup mimo ISS by sa mal uskutočniť v sobotu, keď Curbeam a špecialistka Sunita Williams dokončia výmenu kabeláže a nainštalujú na ISS kamery, ktoré pomôžu pri ďalšom budovaní orbitálnej stanice.

Posádky raketoplánu a ISS v stredu zápasili so solárnym panelom, ktorý odmietal plne reagovať na riadiace pokyny, čím sa zvýšila pravdepodobnosť neočakávaného štvrtého výstupu do otvoreného kozmu. Počas niekoľkých únavných hodín sa snažili spojazdniť šesťročný 35-metrový solárny panel pomocou diaľkového ovládania z ISS, no ich snaha sa nestrela s úspechom, keď celý systém skolaboval. Rozvinutie starého panela, ktorý zabezpečoval elektrickú energiu pre orbitálnu stanicu, je potrebné na získanie dostatočného množstva energie, aby nový panel mohol rotovať za Slnkom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V slovenských školách chýba sexuálna výchova
<< predchádzajúci článok
Film Babel s Bradom Pittom je favoritom na ceny Zlatý glóbus