Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2011

DZURINDA: Rok 2011 bude rokom zodpovednostiMinister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda tvrdí, že rok 2011 bude pre Slovensko aj Európu rokom zodpovednosti. Viackrát to zdôraznil dnes na novoročnom stretnutí s politikmi, ...Zdieľať
dzurinda Foto: SITABRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda tvrdí, že rok 2011 bude pre Slovensko aj Európu rokom zodpovednosti. Viackrát to zdôraznil dnes na novoročnom stretnutí s politikmi, osobnosťami spoločenského života a zástupcami mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa zahraničnou politikou. Tvrdí, že zlyhaním zodpovednosti vznikla súčasná dlhová kríza, zodpovednosť zakáže ľuďom zatvoriť oči pred zlom, aké sa deje v Bielorusku, a rok zodpovednosti sa na Slovensku prejaví šetrením, prepúšťaním či postojom občanov, ktorí nebudú od štátu chcieť viac, ako im ten môže dať. Dzurinda zaželal prítomným do nového roka "dostatok zodpovednosti niesť zodpovednosť."


Minister prízvukoval aj to, že " je výrazom našej zodpovednosti, že vyjadrujeme solidaritu s uväznenými opozičnými aktivistami v Bielorusku." Viacerí prítomní sa v tejto oblasti angažujú a pred bieloruským veľvyslanectvom sa práve v čase jeho príhovoru konal protest mládežníckych organizácií za prepustenie 20-ročnej aktivistky z bieloruského väzenia. "Samozrejme, že s tým súhlasím, teda ja za seba, nehovorím v mene žiadneho subjektu. Ja si myslím, že v Bielorusku sú porušované ľudské práva a politické práva a slobody a v Bielorusku je diktatúra a v Bielorusku sú prenasledovaní ľudia pre politické presvedčenie a že to treba vyjadriť," súhlasil s protestom predseda parlamentného zahraničného výboru František Šebej. Je zároveň za uvalenie politického alebo hospodárskeho embarga na krajinu označovanú za poslednú diktatúru v Európe. "Jedna vec je vyjadriť svoj názor verejne. Druhá vec je, čo môžu urobiť štáty oficiálne a to sú, samozrejme, sankcie. Podľa mňa treba obnoviť nejaký typ sankcií voči Bielorusku," dodal Šebej.

Protest aj sankcie podporuje aj predseda združenia Človek v ohrození Andrej Bán. Mimovládka dlhodobo podporuje disidentov na Kube, v minulosti spolupracovali aj s opozíciou v Bielorusku. Táto spolupráca v súčasnosti neexistuje, s kolegami sa však o tejto téme Bán chystá hovoriť, pretože nedávne voľby sú podľa neho dôkazom, že situáciu treba naďalej sledovať. Bán dodal, že aj európske štáty sú rozdelené na tie, ktoré žiadajú embargo a aj také, ktoré poukazujú na to, že v minulosti tento prísny postup nepomohol. "Ja si však myslím, že tu nemáme dočinenia s kultúrne a civilizačne tak rozdielnou krajinou voči nám. Nie je to ani Severná Kórea, nie je to ani krajina na opačnom konci sveta, je to krajina niekoľko stoviek kilometrov od nás, takže myslím si, že práve voči Bielorusku, ktorému Európska únia už teraz veľmi výrazne pomáha, je správne dať najavo aj tvrdší postup, pretože vždy by to malo byť tak, že vy rešpektujete pravidlá a za tej podmienky sme my ochotní vás akceptovať alebo vám pomáhať," tvrdí Bán. Sám s Bieloruskom, ktorého vládu na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom označil za "posledný autoritársky režim v Európe", skúsenosti nemá a ani združenie Človek v ohrození v súčasnosti v krajine projekty nemá.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podpis zmluvy ŽSR so Skanskou je opäť zablokovaný
<< predchádzajúci článok
Euro sa ocitlo voči doláru na štvormesačnom dne