Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. marca 2015

ECA má obavy ohľadne vyšetrovania pádu Airbusu vo Francúzsku



Policajti hliadkujú pred domom, v ktorom žil kopilot Andreas Lubitz 26. marca 2015 v nemeckom Montabaure. Zdá sa, že druhý pilot Airbusu A320, ktorý v utorok 24. marca 2015 havaroval na juhu Francúzska, lietadlo zámerne naviedol k zemi a ...



Zdieľať
Policajti hliadkujú pred domom, v ktorom žil kopilot Andreas Lubitz 26. marca 2015 v nemeckom Montabaure. Zdá sa, že druhý pilot Airbusu A320, ktorý v utorok 24. marca 2015 havaroval na juhu Francúzska, lietadlo zámerne naviedol k zemi a tak ho zničil. Na dnešnej tlačovej konferencii v Marseille to povedal tamojší prokurátor Brice Robin. Nemecký druhý pilot Andreas Lubitz (28) prevzal výlučnú kontrolu nad airbusom po tom, čo kapitán opustil kokpit a išiel na toaletu. Následne odmietol otvoriť dvere a stlačil tlačidlo, ktoré nasmerovalo lietadlo na zostupný kurz, konštatoval prokurátor. Pri utorňajšom leteckom nešťastí v členitom horskom regióne na juhu Francúzska zahynulo všetkých 150 ľudí na palube Airbusu A320; z toho bolo podľa spoločnosti Germanwings 72 Nemcov a 35 Španielov. Druhý pilot bol u Germanwings zamestnaný od septembra 2013. Až do nešťastia mal nalietaných 630 hodín, uviedol dnes hovorca Lufthansy, materskej spoločnosti Germanwings. Foto: TASR/AP
Brusel 27. marca (TASR) - Európska asociácia civilných letcov (ECA) má obavy ohľadne nezávislého vyšetrovania utorňajšieho pádu Airbusu A320 so 150 ľuďmi na palube na juhu Francúzska, informovala dnes agentúra DPA.


Francúzsky prokurátor Brice Robin vo štvrtok povedal, že druhý pilot Andreas Lubitz sa zamkol v pilotnej kabíne a "zámerne" naviedol lietadlo k zemi.

Vyjadreniu prokurátora predchádzala správa v denníku The New York Times s odvolaním sa nemenovaného "vysokopostaveného vojenského predstaviteľa, ktorý sa zúčastňuje na vyšetrovaní". Ten na základe zvukového záznamu z pilotnej kabíny povedal, že v čase havárie bol v kokpite iba jeden pilot.

Podľa ECA je však zverejnenie zvukového záznamu v médiách po menej než 48 hodinách od havárie "vážnym porušením základných a svetovo uznávaných pravidiel medzinárodného vyšetrovania nehôd".

ECA uviedla, že následky a motivácia úniku údajov a predčasné vyjadrenie prokurátora sú "vysoko škodlivé" a je "potrebné ich riešiť".

"Vzhľadom na úroveň tlaku, ktorý tento únik nepochybne vytvoril, vyšetrovací tím čelí vážnemu rozptýleniu," uviedla asociácia vo vyhlásení.

Aj Medzinárodná asociácia civilných letcov z Washingtonu vyzvala verejnosť, aby sa vyhla špekuláciám a umožnila dôkladné vyšetrovanie havárie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Litva ratifikovala dohodu o vojenskej brigáde s Ukrajinou a Poľskom
<< predchádzajúci článok
Pozorovateľom OSN na Ukrajine predĺžili mandát do polovice júna