Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2006

eGovernment u nás brzdí aj nedostatočná osveta obyvateľstva



Jubilejný 5. medzinárodný kongres ITAPA 2006 (Informačné technológie a verejná správa) včera svojimi príhovormi otvorili podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič, primátor ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. novembra (WN/PR) - Jubilejný 5. medzinárodný kongres ITAPA 2006 (Informačné technológie a verejná správa) včera svojimi príhovormi otvorili podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič, primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a európska komisárka pre informačnú spoločnosť a média Viviane Reding.

Počas predpoludňajšieho programu predstavil dosiahnuté úspechy a aktuálne projekty v informatizácii spoločnosti Miroslav Kukučka, splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti. Ďalšou kľúčovou prednáškou bolo vystúpenie Andreasa Heimgartnera zo spoločnosti Cisco Systems na tému prepojené komunity – najúspešnejšie riešenia pre lepší manažment občanov. V rámci popoludňajšieho programu predniesol zahraničné skúsenosti s eGovernmentom Seppo Kurkinen z Ministerstva financií vo Fínsku a Alexander Marčenko z Ruskej federácie, ktorý predstavil projekt Sociálnej karty Moskovčana.

Pohľad na budúcnosť eGovernmentu u nás a vo svete bol jedným z úvodných diskusných panelov kongresu ITAPA 2006. Účastníci označili za príčiny pomalého zavádzania informačno-komunikačných technológií na Slovensku faktory, ktorými sú napríklad nízka osveta v práci s informačnými technológiami, neexistencia užitočného obsahu na webe, či nízka penetrácia broadbandu na Slovensku. Ekonomické súvislosti a eGovernment spomenula generálna riaditeľka ITAPA Lucia Mušková. „Ukazuje sa, že existuje úzka previazanosť medzi ekonomickou konkurencieschopnosťou krajín a zavádzaním eGovernmentu,“ dodala Lucia Mušková. Medzi lídrov v eGovernmente v súčasnosti patria vysokokonkurencieschopné krajiny, ako sú USA, Dánsko a Švédsko, Slovensko v eGovernmente obsadilo 36. priečku. Ako ju doplnil Seppo Kurkinen z fínskeho ministerstva financií, popularizácii a zavádzaniu eGovermentu vo Fínsku v minulosti významne napomohlo zavedenie služieb e-bankingu. Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a prezident Slovak Telekom, a.s. sa dotkol otázky zaostávania EÚ v informačných a komunikačných technológiách oproti USA. „Kým celosvetový rast sektora dosiahol v priemere 6 %, európsky priemer bol 5,3 %,“ povedal Majoroš.

Viac informácií na http://www.itapa.sk

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stavebníci očakávajú pokles stavebnej aktivity
<< predchádzajúci článok
Zážitok ako spôsob učenia