Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

04. marca 2015

Egypťania sa mydlili tukom so soľou, Arabi pridali vôňu alebo Hygiena naprieč časom



Jednou zo základných ľudských potrieb pre spokojné a zdravé žitie je čistota. S problematikou hygieny sa naša civilizácia stretáva už od dôb Babylončanov a starovekého Egypta, kde sa objavujú prvé zmienky v oblasti starostlivosti o telo.



Zdieľať
Egypťania sa mydlili tukom so soľou, Arabi pridali vôňu alebo Hygiena naprieč časom

 
Starí Gréci a Rimania dokonca povýšili osobnú hygienu na spoločenskú záležitosť v podobe kúpeľov. Aké prostriedky sa na hygienu používali v dobách minulých a ako sa líšia od tých dnešných? A čo starostlivosť o vlasy? Kedy a ako sa objavil prvý šampón? A aké látky sa v ňom dnes používajú? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 „Moderné“ mydlo oslávilo 200 ročné výročie, Egypťania ho robili z tuku a soli
Hygiena tela sprevádza človeka už od dôb Babylončanov a starého Egypta. Odtiaľ tiež pochádzajú prvé zmienky o mydle v súvislosti s očistou tela, do tej doby sa používalo najmä na čistenie šatov či riadu. Egypťania vyrábali mydlo pomocou zmesi zvieracích alebo rastlinných tukov so soľou. Až v starom Ríme sa však výroba mydla skutočne rozmohla a rozšírila aj do ďalších štátov. K dokonalosti ju dotiahli Arabi, ktorí okrem klasických zmesí vyrábali aj parfumované a farebné varianty. Arabské mydlo sa tak stalo dôležitým vývozným artiklom. Toto umenie výroby mydiel potom od Arabov postupne prevzali európske štáty, napríklad vtedajšie Španielsko alebo Francúzsko. A darilo sa. Dôkazom môže byť aj fakt, že sa takzvané marseillské mydlo teší veľkej popularite aj v dnešnej dobe. Moderná verzia však vznikla ešte neskôr. Mydlo tak, ako ho poznáme dnes, vzniklo v roku 1806. kedy William Colgate založil v New Yorku výrobňu mydla. Našu oblasť v 19. storočí zásobovala obyvateľstvo mydlom rodina Schichtovcov, ktorá vybudovala továreň na výrobu v Střekove pri Ústí nad Labem. Mydlo hrá nezastupiteľnú úlohu aj v dnešnej dobe, hoci ho v starostlivosti o telo v mnohých prípadoch nahrádzajú sprchové gély.

Mydlom sa umývali aj vlasy, boli ale vysušené
Mydlo sa do svojho vzniku používalo nielen na umývanie tela, ale tiež vlasov. Po stáročia to fungovalo tak, že sa mydlo riedilo vodou a následne vmasírovalo do vlasov, čo ich udržiavalo čisté. Do mydla sa pridávali bylinky, ktoré mali dodávať vlasom lesk a vôňu. Lenže kvôli svojej konzistencii sa veľmi zle zmývalo, vlasy aj pokožku navyše vysúšalo. Revolúcia v starostlivosti o vlasy sa ta odohrala len pár rokov po tej technologickej – v roku 1903. Nemecký drogista Hans Schwarzkopf vyvinul prvý práškový šampón, ktorý sa ľahko rozpúšťal vo vode. Bol to obrovský hit a veľkou rýchlosťou sa šíril do celého sveta. Ďalší prelom nastal v roku 1927, kedy Schwarzkopf vyvinul prvý tekutý šampón, ktorý sa už aplikoval na mokré vlasy. Neobsahoval však ešte mydlovú zložku, ktorá bola pridaná až neskôr.

Slováci hodnotia svoje vlasy ako normálne, len 4 % populácie je bez vlasov
Šampóny dnešnej doby sú väčšinou zmesou unikátne vybraných látok. Vďaka tomu je možné dosiahnuť želaného efektu dočista umytých vlasov bez poškodenia pokožky. „Jednotlivé kozmetické koncerny si poctivo strážia receptúru šampónov, ktoré sa líšia podľa svojho účinku. Dnes môžeme vyberať medzi šampónmi na zväčšenie objemu, proti mastnote, na podporu lesku, na podporu rastu, na zachovanie farby a mnohými ďalšími,“ vysvetľuje Ivona Selníková zo spoločnosti LR Health & Beauty.
 
 
Z prieskumu serveru Vyplň to z roku 2012 vyplýva, že najviac ľudí si kupuje šampón na zväčšenie objemu. Ďalšími najčastejšie kupovanými druhmi sú šampóny pre mastné, zničené a farbené vlasy. Naopak, najmenej si spotrebitelia kupujú šampóny proti vypadávaniu vlasov.

Sulfáty v šampónoch spôsobujú rakovinu? Mýtus!
V roku 1998 preletela svetom správa, ktorá sa nárazovo objavuje aj dnes, hoci ide o omyl. Hovorí sa o záležitosti s látkou SLS, Sodium Laureth Sulfate, ktorá je údajne súčasťou väčšiny šampónov a je rakovinotvorná. SLS údajne výrobcovia pridávajú do šampónov kvôli vytvoreniu veľkého množstva peny s nízkymi počiatočnými nákladmi. Tvrdilo sa tiež, že SLS je silná chemikália, ktorá sa používa na čistenie garážových podláh. V skutočnosti ale došlo k nešťastnej zámene dvoch látok. Skratka SLS vyjadruje Sodium Lauryl Sulfat, teda úplne inú látku, ktorá sa vo vysokej koncentrácii skutočne môže využívať ako chemické čistidlo. Väčšina šampónov však dnes obsahuje Sodium Laureth Sulfate, ktorého skratka je SLES. „K pokožke je látka známa pod skratkou SLES neškodná. Látky nazývané sulfáty, do ktorých SLES patrí, sa vyznačujú tým, že vedia z povrchu predmetov odstrániť nečistotu, ktorá sa potom zmyje spoločne s vodou. Nikdy ale nebola preukázaná súvislosť tejto látky so vznikom rakoviny,“  vysvetľuje MUDr. Pavel Hanzelka

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Stravovanie podľa krvných skupín – ste lovec, poľnohospodár, kočovník alebo novodobý človek? (15. 3. 2015)
 Päť byliniek, ktoré zmenia každé jedlo na vitamínovú bombu (25. 10. 2014)
 Mak - obrovská sila v drobných zrnkách (24. 10. 2014)
 Letným mesiacom treba prispôsobiť aj stravovanie (9. 7. 2013)
 Reďkovky - štipľavé ružové guľôčky plné zdravia (21. 4. 2013)
 Týmito jedlami nakŕmite svoj mozog (3. 4. 2013)
 Jedna z najvýživnejších potravín na svete - špenát (28. 3. 2013)
 Paprika - zásobáreň vitamínov, ktorá porazí nadváhu i toxíny (14. 3. 2013)
 Doprajte si fazuľu, pomôže s trávením i neustálym hladom (23. 2. 2013)
 Kde hľadať bielkoviny, ak sa chcete vyhnúť mäsu (12. 2. 2013)



nasledujúci článok >>
Fanúšikovia Harryho Pottera chcú kúpiť hrad a premeniť ho na Rokfort
<< predchádzajúci článok
Peter Nagy ohlásil ďalšie termíny turné The best of 30 rokov