Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. februára 2006

Ekonomický rast Slovenska prekonal aj očakávania NBS



Slovenská ekonomika podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR vzrástla v poslednom štvrťroku vlaňajška o 7,5 %, čím výrazne prekonala aj očakávania Národnej banky Slovenska (NBS). ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Slovenská ekonomika podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR vzrástla v poslednom štvrťroku vlaňajška o 7,5 %, čím výrazne prekonala aj očakávania Národnej banky Slovenska (NBS). Predstavitelia centrálnej banky však v hodnotení tohto čísla zostávajú zdržanliví. "Je to dobrá správa, ale neviem či vynikajúca," povedala na margo zverejnených údajov v stredu na diskusnom večeri na rakúskom veľvyslanectve v Bratislave viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. Ako dodala, konkrétnejší obraz o tom, či je tento vysoký ekonomický rast zdravý a či sa ekonomika neprehrieva, možno získať až po marcovom zverejnení podrobnej štruktúry hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa predbežných prepočtov by mal minuloročný ekonomický rast dosiahnuť 6 %, čo by bolo o jeden percentuálny bod viac, ako predpokladala NBS.

Podľa viceguvernérky centrálnej banky však možno z doterajších skúseností očakávať, že za rastom HDP stojí domáci dopyt či ožívajúci export. "Rastúci domáci dopyt by však mohol byť problémom a spôsobovať inflačné tlaky. Najmä ak reálne mzdy rastú rýchlejšie ako produktivita práce," konštatovala. Okrem toho podľa Kohútikovej vysoký ekonomický rast urýchľuje uzatváranie produkčnej medzery. "Pôvodne sme očakávali, že produkčná medzera sa uzavrie v roku 2007. Pri takýchto číslach však budeme musieť sledovať, či sa ekonomika neprehrieva už skôr," dodala.

Kohútiková sa venovala aj prístupovému procesu Slovenska k zavedeniu spoločnej európskej meny. Zopakovala, že najproblematickejším konvergenčným kritériom bude inflácia, ktorej úroveň pravdepodobne v tomto roku mierne prekročí inflačný cieľ NBS. Podpísať by sa pod to mala predovšetkým pokračujúca deregulácia cien energií, nárast spotrebných daní, ale aj iných položiek. Podľa Kohútikovej sa však zatiaľ v inflácii neprejavujú sekundárne efekty deregulácie cien, ani nevznikajú inflačné tlaky spôsobené vysokým rastom reálnych miezd. Práve tieto dva faktory však bude podľa nej centrálna banka v nasledujúcom období pozorne sledovať.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mimoriadne núdzové opatrenie pre vtáčiu chrípku
<< predchádzajúci článok
Príčinou najväčšieho požiaru v Tatrách bola odhodená cigareta