Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

22. mája 2018

Ekozábrany na elektrickom vedení v Šuranoch ochránia vtáky pred úhynomIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Šurany 22. mája (TASR) – Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v utorok nainštalujú na elektrické vedenie v Šuranoch ekologické zábrany, ktoré majú ochrániť vtáky pred poranením. Tie hynú na elektrickom vedení buď pri náraze, alebo po zásahu elektrickým prúdom.


Podľa ochranárov lákajú elektrické stĺpy najmä dravcov, ktoré ich často pokladajú za vhodný bod na pozorovanie koristi. „V mnohých prípadoch však elektrické stĺpy a ich konzoly predstavujú riziko pre dosadajúce druhy a môžu spôsobiť úhyn. V prípade, ak sa takéto nebezpečenstvo preukáže, oslovujeme energetické spoločnosti, aby stĺpy ošetrili,“ uviedla PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.

Ako vysvetlila, inštalované ekozábrany buď vtákom zabránia dosadnúť na odkryté elektrické vedenie, alebo ich ochránia pred zásahom prúdu. „Možné je aj využívanie vhodného typu konštrukcií elektrických stĺpov, pri ktorých nedochádza pri dosadnutí jedinca k vzájomnému smrtiacemu dotyku s vodičom,“ vysvetlila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do KĽDR prišli novinári: Majú pokrývať demontáž jadrovej strelnice
<< predchádzajúci článok
Polícia v Thajsku zablokovala prodemokratické protesty