Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. februára 2016

Environmentálny hluk: Takto negatívne vplýva na vaše zdravieJe takmer nemožné nájsť úplný pokoj a ticho. Dokonca aj keď žijete v prírode ďaleko od dopravných a stavebných prác, váš domov je pravdepodobne naplnený bzučaním moderných spotrebičov.Zdieľať
Environmentálny hluk: Takto negatívne vplýva na vaše zdravie

Pribúdajú dôkazy, že dlhodobý environmentálny hluk siahajúci nad určitú úroveň môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Tieto účinky môžu byť fyzické, mentálne a môžu dokonca narušiť detské učenie. Nedávny výskum ukázal, že cestná premávka a hluk lietadiel zvyšujú riziko vzniku vysokého krvného tlaku, a to najmä hluková záťaž v noci.

 

Hluk ohrozuje zdravie


Štúdia hluku lietadiel v okolí londýnskeho letiska Heathrow odhalila, že vysoké hladiny hluku lietadiel boli spojené so zvýšeným rizikom hospitalizácie a úmrtí na mŕtvicu a srdcové ochorenia v jeho okolí. Podľa posledných odhadov priemerný desaťdecibelový nárast expozície hluku z leteckej dopravy sa v súvislosti s nárastom vysokého krvného tlaku, srdcových infarktov a mŕtvice pohybuje medzi 7 a 17 percentami.

Vaše emocionálne reakcie na znečistenie hlukom môžu byť tiež významné, a to natoľko, že majú špecifický názov: obťažovanie hlukom. To opisuje negatívne pocity z hluku, ako je rozrušenie, podráždenie, nespokojnosť a obťažovanie, rovnako ako pocit napadnutia súkromia.

Rovnako ako typ a objem zvuku, ďalšie faktory zahŕňajú ako často sa to stretáva s vašou činnosťou, či máte strach spojený so zdrojom hluku, vaše vyrovnávacie mechanizmy a dokonca aj presvedčenie o tom, či hluk možno predchádzať. Napríklad, ak si myslíte, že sa letisko nesnaží obmedziť hluk, budú vám zvuky lietadiel vadiť ešte viac.

Vplyv obťažovania na dlhodobé zdravie nie je jasný a dôkazy v skutočnosti naznačujú, že zlý duševný zdravotný stav môže zvýšiť riziko zlosti skôr než naopak. Populácia je všeobecne oveľa viac vystavená ultrazvuku ako v minulosti. Prináša to problémy ako nevoľnosť, bolesti hlavy a závraty. Ďalšou dôležitou oblasťou výskumu hlukových vplyvov je vzdelávanie detí. Hluk lietadiel sa spája s horším čítaním s porozumením a zapamätávaním si.
 

Budete sa chrániť?


Vieme, že hluk môže byť škodlivý, zložitou otázkou je, prečo? Lietadlá a hluk z dopravy sú nevyhnutne zviazané so znečisťovaním ovzdušia. A pravdepodobne existujú rôzne dôvody, prečo môže hluk a znečistenie ovzdušia ovplyvňovať naše zdravie.

Účinky častíc znečistenia ovzdušia sú do značnej miery spojené so zápalom, zatiaľ čo vystavenie hluku zvyšuje hladinu stresu, čo vedie k fyziologickému vzrušeniu, ako je napríklad zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak. To môže viesť k zvýšeniu koncentrácie glukózy v krvi, krvných tukov a dokonca obezity - to všetko zvyšuje riziko srdcových ochorení.

Na druhej strane, to môže produkovať trvalé zvýšenie krvného tlaku a zúženie tepien v dôsledku tukových zásob - a nakoniec, u niektorých ľudí je výsledkom infarkt a mŕtvica. Problémy sú tu aj počas spánku, keď to ovplyvňuje dýchanie, pohyby tela, tepovú frekvenciu. Z tohto dôvodu musíme premýšľať o intervenciách na zníženie hluku, odhaľovaní jeho zdrojov, zvukovej izolácii a celkovo sa snažiť našu spoločnosť odhlučniť.

Zdroj: dailymail.co.uk


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Takto dosiahnete vyžehlený vzhľad bez žehlenia!
<< predchádzajúci článok
Zverejnili nominácie na Radio_Head Awards 2015

Environmentálny hluk: Takto negatívne vplýva na vaše zdravie - diskusné fórum čitateľov