Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. mája 2015

Eurokomisár Oettinger trvá na úplnom zrušení poplatkov za roaming



Európsky komisár pre digitálne hospodárstvo Günther Oettinger sa stále snaží o úplné zrušenie roamingových poplatkov v EÚ. "Označenie hovorov za zahraničné by sa malo ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Berlín 24. mája (TASR) - Európsky komisár pre digitálne hospodárstvo Günther Oettinger sa stále snaží o úplné zrušenie roamingových poplatkov v EÚ. "Označenie hovorov za zahraničné by sa malo týkať len krajín mimo EÚ, napríklad v USA alebo Singapure," povedal v rozhovore pre Bild am Sonntag. Informovala o tom agentúra DPA.


Na nátlak Bruselu sa náklady na telefonáty a mobilný internet v rámci EÚ v posledných rokoch výrazne znížili, i keď telekomunikačné koncerny sa sťažujú na pokles tržieb. Používatelia sa pôvodne už na konci tohto roka mali tešiť z úplného zrušenia poplatkov v zahraničí v rámci EÚ, no členské štáty zatiaľ schválili kompromis len o ich znížení.

Oettingerovi to nestačí. "Verím, že do konca júna získame rozumný telekomunikačný balík, ktorý v dohľadnom čase postupne zruší roamingové poplatky za telefonáty, SMS a internetové dáta," povedal eurokomisár.

V súčasnosti platia v EÚ obmedzenia na výšku poplatkov. Telekomunikačné podniky si účtujú za odchádzajúce hovory najviac 19 centov za minútu, za prichádzajúce najviac päť centov, za poslanie SMS šesť centov a 20 centov za megabyte dát. Ceny sú uvedené bez DPH.

Štáty sa začiatkom marca dohodli aj na tom, že roamingové poplatky budú aspoň nateraz povolené. Na základe kompromisu majú občania za vnútroštátne ceny získať 50 minút hovoru, 50 SMS a ročne 100 megabytov dát. Definitívne to však nie je rozhodnuté. Členské štáty sa musia dohodnúť aj s Európskym parlamentom, ktorý pôvodne trval na tom, že poplatky sa musia úplne zrušiť do konca tohto roka.

Vzhľadom na zdĺhavé rokovania je medzičasom jasné, že poplatky zmiznú najskôr v polovici alebo koncom budúceho roka. Kameňom úrazu je tzv. neutralita sietí, o ktorej sa debatuje popri roamingu. Ide o to, že firmy posielajú dátové balíky používateľov na princípe rovnocennosti, čiže nezávisle od toho, odkiaľ pochádzajú a čo obsahujú. Na európskej úrovni sa teraz diskutuje o tom, či by niektoré dáta mohli mať za určitých okolností prednosť a ak áno, aké.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peľová sezóna brezy je za nami. Alergikov potrápi peľ tráv
<< predchádzajúci článok
Elena Kohútiková je absolútnou Slovenkou roka 2015