Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2023

Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči RuskuEuroposlanci vyzývajú Európsku úniu (EÚ), aby pracovala na začiatku prístupových rokovaní a podporila plán, ktorý načrtne ďalšie kroky na umožnenie vstupu Ukrajiny na ...Zdieľať
france_ireland_europe_25226 e7587ad2e8d94396af0ac2670e5baa00 676x451 2.2.2023  - Europoslanci vyzývajú Európsku úniu (EÚ), aby pracovala na začiatku prístupových rokovaní a podporila plán, ktorý načrtne ďalšie kroky na umožnenie vstupu Ukrajiny na jednotný trh Únie.


Uvádza sa to v uznesení, ktoré Európsky parlament (EP) prijal deň pred významným samitom EÚ s Ukrajinou v Kyjeve. Parlament o tom informuje na svojej webstránke.

Potvrdenie záväzku


V uznesení členovia EP znova potvrdili svoj záväzok voči budúcemu členstvu Ukrajiny v eurobloku. Poslanci zdôraznili, že pristúpenie je proces založený na zásluhách, ktorý zahŕňa dodržiavanie príslušných postupov, plnenie reforiem súvisiacich s EÚ a prístupových kritérií.

Vyzvali ukrajinské orgány, aby čo najskôr zaviedli podstatné reformy na účinné zosúladenie s kritériami členstva v EÚ.

Parlament tiež v dokumente naliehavo vyzýva členské štáty EÚ, aby zvýšili a urýchlili svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Urobiť by tak mali najmä pri poskytnutí zbraní, ale aj zásadnej politickej hospodárskej, infraštruktúrnej, finančnej a humanitárnej podpore.

Komplexný balík obnovy


Vedúci predstavitelia by podľa europoslancov mali na zmienenom samite uprednostniť komplexný balík obnovy pre Ukrajinu, ktorý sa musí zamerať na pomoc a obnovu v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Podpora by ďalej mala pomôcť naštartovať hospodársky rast na Ukrajine po vojne.

Parlament opätovne vyzval, aby sa zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky a ruských oligarchov použili na financovanie povojnovej rekonštrukcie.

Uznesenie okrem toho vyzýva členské štáty, aby čo najskôr prijali desiaty balík sankcií voči Rusku a aby neustále a proaktívne navrhovali nové sektory a jednotlivcov na zacielenie.

Sankcionované by podľa parlamentu mali byť aj spoločnosti ako Lukoil a Rosatom, ktoré sú stále prítomné na trhu EÚ, i úradníci zapojení do širokej škály nezákonných činností vrátane nútených deportácií a správy falošných referend na okupovanom ukrajinskom území.

Poslanci tiež zopakovali výzvu na okamžité a úplné embargo na dovoz fosílnych palív a uránu z Ruska do EÚ a na úplné ukončenie projektov plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori.


Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 K členstvu Ukrajiny v EÚ nevedú žiadne skratky a dvojročný cieľ je nerealistický, odkazujú Kyjevu viaceré štáty (2. 2. 2023)
 Rusi zmobilizovali státisíce vojakov, na prvé výročie ich invázie na Ukrajinu môže hroziť veľká ofenzíva (2. 2. 2023)
 Danilov varuje pred maximálnou eskaláciou z ruskej strany, Ukrajina žiada západných spojencov o rýchlu dodávku zbraní (1. 2. 2023)
 Ukrajina pripravuje pred piatkovým samitom s Úniou reformy, oznámil Zelenskyj (video) (1. 2. 2023)
 Poslať Ukrajine stíhačky nie je podľa Britov praktické (31. 1. 2023)
 Ukrajina dostane od Západu v prvej vlne do 140 tankov. Pôjde o stroje Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams a Leclerc (31. 1. 2023)
 Chorvátsky prezident ostro skritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajine a pýta sa, čo je cieľom tejto vojny (31. 1. 2023)
 Macron nevylúčil dodanie bojových lietadiel Ukrajine, Američania stíhačky F-16 nepošlú (31. 1. 2023)
 Neochota Západu dodať Ukrajine pokročilé zbraňové systémy brzdí protiofenzívy a ide o životne dôležitú otázku (30. 1. 2023)
 Rusi ostreľovali Cherson, zasiahli nemocnicu aj školu a do rieky Dnipro unikli ropné prudukty (30. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Polícia hľadá útočníka, ktorý v bratislavskom obchodnom centre napadol mladistvého (foto)
<< predchádzajúci článok
Envirovzdelávanie môže byť moderné aj zábavné